думки

«Ніхто не вірить в українську субʼєктність»: письменник Володимир Єрмоленко про політичні парадокси

«Ніхто не вірить в українську субʼєктність»: письменник Володимир Єрмоленко про політичні парадокси

Український філософ, політолог, письменник Володимир Єрмоленко, поділився своїми думками щодо того, як міжнародна спільнота сприймає Україну. Він вважає, що українська суб’єктність незаслужено залишається поза увагою, хоча її роль у світовій політиці є беззаперечною. 

Володимир Єрмоленко наголошує, що українська ідея вже неодноразово ставала на заваді імперським амбіціям та намагається відстояти своє місце на політичній карті світу. Своїми міркуваннями письменник поділився у Facebook. Далі слова автора.

Ніхто в світі не вірить в українську субʼєктність. Хоча вона — як на долоні. Хто має очі, той бачить.

Бачу, що іноземні медіа нас уже «поховали». Але вони завжди так робили.
Ніхто в світі не вірить в українську субʼєктність. Хоча вона — як на долоні. Хто має очі, той бачить. Саме через неї розвалився СРСР у 1991 році. Саме вона стала на заваді новому розподілу зон впливу на початку 2000-х. Саме вона пішла всупереч ідеї замкнути нас у вічній «зоні очікування» «Східного партнерства» в кінці 2000-х. Саме вона зірвала «договорняк» західних лідерів з Януковичем у 2013-2014 роках. Саме вона вистояла в 2014-2015 роках і далі, не давши здійснитися операції «троянський кінь». Саме вона вистояла в 2022, хоча їй давали три дні.

І глибше: українська ідея (або українські ідеї, в множині) завжди мали в історії дивовижну здатність жити і відроджуватися, попри такі несприятливі обставини, як холодне мертвяцьке дихання імперії, яка сіє смерть і руйнування.

Росія — це політичний проєкт, в центрі якого перебуває насильство, кат, катівня та смерть. Це танатократія. Управління через смерть.

В Росії царем стає той, хто здатен управляти смертю і здатний виробляти її безжально. Путін дає росіянам свободу вибору різних способів швидко померти. Це єдина свобода вибору, яку вони мають. Царем в Росії стає той, хто демонструє свою готовність вирішувати, кому і коли треба померти. Це я називаю танатократією. Управління за допомогою смерті і через страх смерті.

Цей ворог сильний. Смерть, яку він несе, дуже хоче жити. В цьому парадокс. Смерть шукає свого життєвого простору, Lebensraum. Простору, де вона може займатися своєю улюбленою справою: знищення заради знищення. Без перешкод.

Головне, щоб ми вірили в себе. І робили те, що треба.

Ми є барʼєром для цієї танатократії. Так уже сталося. Можливо, цей барʼєр колись посунеться далі на схід. Але зараз він на наших кордонах. І настільки довго, наскільки нам хочеться жити, настільки довго продовжуватиметься ця боротьба. У ній можуть бути різні хвилі, сприятливі та ні. Але головне, щоб ми вірили в себе. І робили те, що треба.

І ця боротьба в останні кілька десятиліть змінює світову політику, хоч би як світові було від цього дискомфортно.

А заголовки у пресі — це піна днів.

Думки, викладені в цьому матеріалі, є особистими переконаннями автора і не претендують на об’єктивність. Позиція редакції «Море Людей» може не співпадати з поглядами Володимира Єрмоленка.

Завантажити ще...