лонгрід

«Реальна можливість творити зміни», — науковець про молодіжну раду Одещини

«Реальна можливість творити зміни», — науковець про молодіжну раду Одещини

Науковець Владислав Михайленко розповідає про амбітну ціль  – створити дієвий молодіжний орган при ОВА. Планується, що молодіжна рада буде впливати на молодіжну політику Одеського регіону.

Актуальність молодіжної ради

Молодь у регіоні активна. В області є місцеві ініціативи та організації, є і представництва національних молодіжних організацій. Як на мене, не вистачає саме компонента для координації, спільної стратегії, яка була б направлена на посилення ініціатив молоді та відповідала спільним інтересам:

— молоді;

— організацій, які вони представляють;

— влади;

— партнерів.

По-перше, такий зв’язуючий компонент узгодив би спільну діяльність молоді та організацій, які вони представляють (у нашому випадку – в Одеському регіоні).

По-друге, зробив би їх видимими для більшої кількості молоді, влади та партнерів. Часто молодіжні організації просто не знають навіть про існування одна одної. І тому почувають себе одинокими голосами в великому просторі.

По-третє, взаємодія дозволила б стати більш впливовими на рішення, які приймаються владою у сфері молодіжної роботи та молодіжної політики.

Молодіжна рада при Одеській ОВА має на меті об’єднати представників молодіжного сектору регіону для посилення голосу та впливу молоді на формування молодіжної політики в області.

Як створюється молодіжна рада

Молодіжна рада створюється як консультативно-дорадчий орган. Об’єднання громадян адвокатує позицію молоді і її відображення у всіх нормативно-правових актах, бере участь у формуванні пріоритетів молодіжної політики регіону.

Ефективність ради залежить від її складу.Щоб діяльність була ефективною, до складу Ради мають увійти представники діючих молодіжних організацій, які є в області, та молодіжних рад з громад. Це важливо для розуміння контекстів у кожному поселенні регіону. Потенційні кандидати мають мати для себе чітку відповідь на питання «навіщо я подаюсь до складу Молодіжної ради? Що я очікую та яким бачу свій внесок?»

До складу ради можуть входити молоді люди 14-35 років, які представляють учнівське та студентське самоврядування, громадські організації, благодійні організації, представники професійних та творчих об’єднань, локальні молодіжні ради, молодіжні центри та простори. Тобто ви у своїй діяльності маєте бути «творцями» та «учасниками» молодіжної політики.

До уваги беруться результати кандидата та громадської організації, яку він представляє. Конкретні вимоги не висуваються, немає «ступені відповідності рівня впливу». Ми розуміємо, що, наприклад, робити проєкт в Одесі та в окремій громаді – це різні умови, відповідно, і результати різні. Але головна відповідність має бути у тому, що кандидат активно бере участь у молодіжній суспільній діяльності та вмотивований впевнено представляти інтереси молоді.

Процедура подачі документів триватиме до 7 березня включно. Вона здійснюється лише Новою та Укрпоштою, тож зверніть на це увагу. Більше інформації про порядок подання документів тут.

Забігаючи трошки наперед — не ми обираємо склад Ради. Ініціативна група аналізує лише документи на відповідність. Але сам склад ради обирається кандидатами у раду на установчих зборах.

Як працює рада та чого зможуть добитись її учасники

Строк повноважень складу молодіжної ради становить два роки. Однак це не означає, що це повноцінне робоче місце на 2 роки. По-перше, участь в раді є добровільною та на громадських задах, тобто не оплачується.

По-друге, це не робота на кожен день. Це залученість у міру можливості та необхідності. Робота проходить у форматі засідань, які можуть бути хоч раз на тиждень, але не менше раз на квартал. Якщо менше, то поставатиме питання спроможності такої ради працювати і втілювати в життя свою програму.

Мені складно навести докази, що рада буде не лише говорити, а і творити, бо склад майбутньої ради ще не сформований. А попередній склад так і не сформувався. Але по розмові з Департаментом освіти при Одеській ОВА я відчуваю, що вони зацікавлені в команді, яка б не говорила, а працювала.

Особисто я маю досвід створення Ради молодих вчених при Одеській ОВА, яка також функціонує при департаменті освіти. Досвід нашої співпраці позитивний – жодних перешкод, у підтримці ніколи не відмовляли. Як раз саме від складу Ради молодих вчених і залежить її діяльність.

Участь у раді може дозволити не лише спостерігати та критикувати розвиток регіону, а й впливати на це. Тобто отримати реальну можливість творити зміни. Позитивні приклади діяльності обласних молодіжних рад вже є. Дуже раджу подивитися на діяльність Сумської молодіжної обласної ради, які неодноразово впливали на пріоритети бюджету молодіжної політики регіону.

А буквально зараз вони реалізовують новий молодіжний проєкт на тему відновлення — «Відсутній компонент». Учасники ради завітали до 10 громад Сумщини, говорили про важливість відновлення та залучення молоді до процесів прийняття рішень. Результатом стане захід для молоді всієї області, де буде сформовано пропозиції до Стратегії регіонального розвитку області на 2021–2027 роки. Дану ініціативу організовано за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки урядів Данії та Королівства Нідерландів та співфінансування Європейського Союзу, наданого в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні». Детально ознайомитись з проєктом можна тут.

Тобто Молодіжні ради успішно залучають грантові кошти на розвиток та ефективно адвокатують позицію молоді у формуванні стратегій та планів розвитку. Знаю, для нашого регіону це поки що звучить як фантастика, але це дійсно можливо.

Першим важливим результатом роботи ради мала б стати побудова взаємодії з ОВА. Далі — контакт з місцевою владою в громадах та, найголовніше, взаємодії з молоддю, посилення вже існуючих створення нових аналогічних рад в інших кутках регіону.

Важливо зсунути це питання з мертвої точки, і наразі ми маємо для цього прекрасну можливість. Робота для проведення прозорої процедури виборів у Молодіжну раду пророблена величезна. Пересвідчитись в цьому ви можете на наших інформаційних заходах, яких всього заплановано 4, три з них вже проведено. Дата наступного: — 05.03.2025 (середа) з 18.00.

Детальна інформація про захід за посиланням.

Завантажити ще...