День другий. В Одесі люди знову вийшли на мітинг проти закону №12414: як це було

Акція проти закону №12414 в Одесі, 23 липня 2025 року. Фото: Море людей

Акція проти закону №12414 в Одесі, 23 липня 2025 року. Фото: Море людей
По всій Україні ввечері 23 липня знову пройшли мітинги. На фоні підписання закону №12414 президентом вони стали масованішими. Акції провели у 22 містах, серед яких більшість обласних центрів, включно з прифронтовими Харковом та Запоріжжям. Учасники акцій виступають проти обмеження незалежності Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Як це було — зібрали у матеріалі «Моря людей».
Протести в Одесі 23 липня
Одесити ввечері 23 липня знову зібралися біля Міського саду, щоб висловитися проти закону, що послаблює українські антикорупційні інституції. На акцію прийшли близько 500 людей.
Мітингувальники скандували: «Захистимо демократичні інституції», «Корупція вбиває», «Ганьба», «Геть такий закон».
«Я хочу, аби кожен знав, що одесити — вони стоять на своєму, вони чують, вони бачать. І хотілося б, аби наші політики теж звертали на нас увагу і чули нас, а не просто собі сиділи й приймали якісь там недозакони. Тому я тут», — розповіла Суспільному учасниця акції Іванна.
Згодом активісти вирушили до мерії, щоб продовжити протест там.
Після мітингу за незалежність НАБУ і САП плакати з гаслами залишили на памʼятнику Пушкіну — ідеальне місце, щоб пояснити, чому російська спадщина має відійти.
Акція протесту відбулася і в Ізмаїлі на Одещині.
Мітинги проти закону №12414: де ще пройшли
У Києві протестна акція була біля театру імені Івана Франка. У ній взяли участь понад 9 000 людей. Мітинг тривав до пізньої ночі, пише Суспільне.
Люди стояли з плакатами і скандували: «Ганьба», «Руки від НАБУ і САП», «Повне скасування», «Це просто зрада».
Доєдналися й інші міста:
- Львів — 1500 учасників акції зібралися біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Вони пройшли ходою центром міста.
- Харків — вийшли близько 400 людей. Як пише Укрінформ, серед учасників були поет і військовослужбовець Іван Сенін, відома у місті архітекторка, засновниця благодійного притулку для літніх і маломобільних людей Ольга Клейтман, художник, культуролог Костянтин Зоркін, а також ветерани російсько-української війни. Люди зібралися у центрі Харкова, поруч із виходом з метро «Університет».
- Запоріжжя — сотні людей зібралися на майданчику на бульварі Шевченка, навпроти Міської ради. Учасники, як повідомляє «Радіо Свобода» з плакатами розташувались уздовж доріг, скандуючи. До акції долучилися ветерани. Серед них «азовець», оборонець «Азовсталі» та Маріуполя експолонений Геннадій Харченко.
- Миколаїв — на акцію вийшли кілька десятків людей.
- Черкаси — на головну площу міста вийшло декілька сотень людей.
- Чернігів — протести пройшов під стінами місцевої ОВА.
- Тернопіль — понад 50 людей зібралися біля будівлі ОВА. Учасники викрикували гасла, тримали плакати. Також закликали водіїв сигналити, аби підтримати акцію.
- Житомир — мітингували і під стінами Житомирської ОВА. Було одразу дві акції: одна — загальна, інша — студентська. Загалом прийшло близько 200 людей.
- Дніпро — долучились близько пів тисячі містян. Частина, окрім плакатів, тримала в руках маски-портрети президента та народних депутатів, які голосували за закон №12414.
- Хмельницький — вийшло понад 100 людей.
- Чернівці — понад 100 людей зібралася на мирну акцію.
- Івано-Франківськ — під стінами Івано-Франківської ОВА зібралося близько пів тисячі учасників.
- Вінниця — вийшли близько 400 людей. Вони вишикувались обабіч центральної вулиці обласного центру з саморобними плакатами.
- Кропивницький — вийшло близько п’ятдесяти людей. Протестувальники зібралися на площі біля обласної бібліотеки для дітей імені Тараса Шевченка.
- Луцьк — на Театральному майдані міста зібралися понад 150 людей.
- Ужгород — на площі Поштовій 200 людей вийшли на протест. Серед них були ветерани, волонтери, студенти, громадські та культурні діячі.
Мітинги за незалежність САП і НАБУ: реакція влади
Вже 24 липня президент України Володимир Зеленський заявив, що погодив текст законопроєкту, який нібито гарантує незалежність антикорупційних органів. Деталі поки невідомі.

Водночас низка народних депутатів зареєструвала законопроєкт №3531. Як повідомив народний депутат (від «Голосу») Ярослав Железняк, у документі йдеться про скасовування ліквідації НАБУ та САП.

Читати також: Руки геть від САП і НАБУ: в Одесі, Києві та інших містах протестували через закон №12414