лонгрід

Безпрецедентна справа, історичне рішення: що дає Україні вирок ЄСПЛ щодо рф

Безпрецедентна справа, історичне рішення: що дає Україні вирок ЄСПЛ щодо рф

Європейський суд з прав людини, Страсбург, Франція. Фото: офіційний сайт The European Court of Human Rights

Позов проти країни-терористки став одним із найбільших за всю історію Європейського суду з прав людини. Вперше до справи, як треті сторони, приєдналися 26 держав та одна міжнародна організація. Хоч одне з важливих питань поки відклали (на те є причини), вирок може дати суттєвих поштовх іншим справам і це далеко не все.

Про те, що ж постановив суд, чому це така значна юридична перемога для України, та чи буде призначено репарації — читайте у матеріалі «Моря людей».

Україна та Нідерланди проти росії: що за справа

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) 9 липня 2025 року ухвалив важливе рішення у справі «Україна та Нідерланди проти росії». російська сторона була відсутня під час оголошення рішення (як і на попередніх засіданнях).

Безпрецедентна справа, історичне рішення: що дає Україні вирок ЄСПЛ щодо рф
Велика палата ЄСПЛ (ECHR) засідає у справі «Україна та Нідерланди проти росії». Фото: Європейський суд з прав людини

Почнімо з того, що ж це за справа. Вона, як пише DW, об’єднує чотири міждержавні заяви:

  • перші дві були подані Україною ще у 2014 році: стосувалися порушень прав людини, скоєних на окупованих країною-терористкою територіях Донецької та Луганської областей, включно з викраденням трьох груп українських дітей та їхнім незаконним вивезенням до рф;
  • третю заяву у 2020 році подали Нідерланди: йдеться про збиття малайзійського Boeing, який виконував рейс MH17 з Амстердаму в Куала-Лумпур в липні 2014 — його було збито з російського зенітного ракетного комплексу (ЗРК) «Бук» у небі над Донбасом; загинули всі 298 людей, які перебували на борту; 

Справа MH17 стала одним наймасштабніших міждержавних позовів в історії ЄСПЛ за обсягом доказової бази та кількістю потерпілих. Як треті сторони до неї доєдналися 26 держав — це вперше в історії суду.

  • четверту заяву Україна подала у 2022 році — у ній росія звинувачується у численних порушеннях прав людини, скоєних від початку повномасштабного вторгнення.

Європейський суд з прав людини: рішення 2025 року

Під час засідання 9 липня суд відзначив, що події в Україні є безпрецедентними в історії Ради Європи.

«Характер і масштаби бойових дій та зловісні заяви (росії) стосовно української державності, незалежності та самого права на існування становлять загрозу мирному співіснуванню у Європі, яке тривалий час сприймали як належне», — йдеться у висновках ЄСПЛ.

Також було зауважено, подібна риторика періодично ведеться рф на адресу Польщі, Молдови та країн Балтії. 

Легальність вторгнення в Україну та окупації територій не розглядали. Завданням установи було оцінити відповідність дій росії фундаментальним принципам, викладеним у Європейській конвенції з прав людини та її протоколах ЄКПЛ) — на цьому документі базується діяльність суду. 

Головне з рішення:

  • російську федерацію визнано відповідальною за численні порушення прав людини, що відбувалися на окупованих територіях України до та після 24 лютого 2022 року. 

Також визнано масовий та системний характер цих порушень. Йдеться про вбивства цивільних і військовополонених, зґвалтування, примусову працю, незаконні затримання та позбавлення волі, нелюдське поводження, тортури, практика придушення української ідентичності, так звані «заходи фільтрації», вивезення українських дітей та дорослих вглиб окупованих територій або в росію, руйнування, грабунок.

Обсяг доказів у цій справі дав змогу суду відтворити «картину взаємопов’язаної практики незаконної поведінки агентів російської держави (збройних сил, органів влади, окупаційних адміністрацій, сепаратистських збройних груп та утворень) у масових масштабах по всій Україні».

  • росія має невідкладно звільнити і безпечно повернути всіх осіб, позбавлених волі до 16 вересня 2022 року на окупованих територіях України. Також москва має почати негайну співпрацю у створенні міжнародного та незалежного механізму для ідентифікації всіх дітей, переміщених з України до 16 вересня 2022 року — щоб повернути їх у їхні родини.

Boeing рейсу MH17

ЄСПЛ постановив, що Boeing рейсу MH17 над Донбасом збили з російського ЗРК «Бук». росія несе відповідальність за те, що це стало можливим.

Судді зійшлись на думці, що рф не вжила належних заходів «для забезпечення точної перевірки цілі ракети». Також вона не співпрацювала з Міжнародною спільною слідчою групою (JIT), яка розслідувала обставини трагедії. Водночас російська влада надавала «неточну або сфабриковану інформацію та застосовувала обструктивний підхід до спроб розкрити причину та обставини катастрофи».

Крім цього, ЄСПЛ визнав, що постійне заперечення москвою причетності до авіакатастрофи і фабрикування доказів завдали родичам загиблих сильних страждань. Це кваліфікували як нелюдське поводження (тобто це порушення ще однією зі статей ЄКПЛ).

Безпрецедентна справа, історичне рішення: що дає Україні вирок ЄСПЛ щодо рф
Міністерка закордонних справ Австралії Пенні Вонґ привітала рішення ЄСПЛ щодо авіакатастрофи MH17. Згодом вона також закликала росію виплатити репарації. Скриншот: Senator Penny Wong/X

росія не у Раді Європи: чи має ЄСПЛ юрисдикцію у справі 

Країну-терористку виключили зі складу Ради Європи у березні 2022 року через повномасштабне вторгнення в Україну. Вже 16 вересня того ж року вона офіційно перестала бути стороною Європейської конвенції з прав людини. 

Однак ЄСПЛ визнав, що має юрисдикцію за скаргами щодо подій, які відбулися до 16 вересня 2022 року. Тобто у той період росія ще була підписанткою, а отже має нести відповідальність за порушення статей документа.

Що дає Україні рішення суду у Страсбурзі 

Особлива цінність рішення полягає в тому, що воно чітко встановлює юрисдикцію суду під час активної фази бойових дій. Отже, встановлює і пряму причетність рф до дій сепаратистських угруповань на сході України. Тобто вирок усуває будь-які сумніви з приводу того, хто несе відповідальність за злочини, скоєні в Луганській та Донецькій областях. 

«Це рішення ЄСПЛ — значна юридична перемога для України. Хоча і може здатися, що воно здебільшого символічне, це не так. Попри те, що в короткостроковій перспективі існує дуже мало шансів, що його буде виконано», — сказав у коментарі DW професор Ліверпульського університету в Англії Костянтин Дегтярьов (спеціалізується на законодавстві у сфері захисту прав людини).

Також вирок стане новим етапом у веденні проваджень проти рф у різних міжнародних інституціях, вважає Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко. Наприклад, Міжнародний кримінальний суд (МКС) зможе детальніше розслідувати воєнні злочини росіян, а дипломати — використати його як аргумент для введення додаткових санкцій проти РФ. 

«Ми розуміємо, що Європейський суд з прав людини та Міжнародний кримінальний суд — це різні юрисдикції. Вони мають різні підходи до розгляду. Проте ті висновки, які зробив ЄСПЛ, зокрема щодо системності злочинів рф проти нашої держави, можуть слугувати серйозним аргументом для МКС більш детально розглянути ті скарги, які вже знаходяться в Міжнародному кримінальному суді», — пояснила вона.

Однак це суто теоретична можливість. Тобто, чи враховувати висновки ЄСПЛ, Міжнародний кримінальний суд вирішуватиме самостійно.

Водночас рішення має допомогти тим українцям, які раніше подали скарги та індивідуальні позови у ЄСПЛ. Суд вже не матиме потреби встановлювати юридичні факти окупації та системних порушень прав людини з боку росії.

Безпрецедентна справа, історичне рішення: що дає Україні вирок ЄСПЛ щодо рф
Зала для засідань ЄСПЛ (ECHR). Фото: Європейський суд з прав людини

Вирок ЄСПЛ: чи виплатить росія репарації

Ще одна можливість — призначення компенсації. Так, стаття 41 ЄКПЛ передбачає право на справедливу сатисфакцію потерпілим. Однак це питання у рамках справи ще розглядається судом.

«Через те, що росія не співпрацює ані з ЄСПЛ, ані з Радою Європи Європейський суд в рішенні також вказав, що майбутнє питання щодо справедливої сатисфакції, вони повинні будуть розглядати в межах компенсаційного механізму, яка зараз створює Україна. Тобто зараз триває етап створення компенсаційної комісії, реєстр збитків вже функціонує і поступово наповнюється для того, аби був механізм майбутніх потенційних виплат, які би змогли отримати потерпілі від збройної агресії росії», — розтлумачила Маргарита Сокоренко.

Читати також: ЄСПЛ заявив про вину України під час подій 2 травня: деталі рішення

Завантажити ще...