лонгрід

Чорний дим в небі Одеси: наскільки це небезпечно і коли повітря очиститься

Чорний дим в небі Одеси: наскільки це небезпечно і коли повітря очиститься

Внаслідок російського обстрілу ввечері 10 березня в Одесі зайнявся резервувар із паливом та склад із іграшками. Протягом наступного дня, 11 березня, одесити помічали величезний стовп чорного диму в небі. Міська влада порадила людям залишатися вдома, закривати вікна та користуватися масками або респіраторами під час перебування на вулиці. Які наслідки матиме ця пожежа для довкілля та як довго повітря буде небезпечним, розпитали Владислава Михайленка, PhD з екології, наукового співробітника Інституту ринку і економіко-екологічних досліджень Національної академії наук України.

Система моніторингу повітря в Одесі — недосконала

Ми не можемо дізнатися про стан повітря в окремих районах Одеси, на певних вулицях. У нас функціонує з радянських часів вісім стаціонарних постів для спостереження за якістю повітря, які розташовані ще в межах Одеси згідно старих кордонів міста. Здебільшого ці пункти знаходяться в найбільш депресивних точках, де найбільший трафік автомобільний, і тому ми маємо завжди дуже погану картину щодо якості атмосферного повітря, — каже еколог.

Також окремі громадські організації створили власні системи спостережень, наприклад, SaveEcoBot.

Це такі локальні газоаналізатори, локальні пункти спостереження якості атмосферного повітря. Завдяки ним на карті ми можемо в окремих районах розглядати якість атмосферного повітря і робити для себе певні висновки. Але здебільшого ці пункти спостереження дають результати тільки за однією або двома видами забруднюючих речовин. Це тверді частинки різного розміру, або дрібнодисперсні, або більш крупний пил. Що це означає? Що коли ми дивимося на якість атмосферного повітря в Одесі, ми бачимо забрудненість пилом. Тому, на жаль, дати вичерпну відповідь щодо стану якості повітря в Одесі вам не зможе жоден еколог, тому що у нас немає якісної системи моніторингу, — пояснює Михайленко.

Аби зробити висновки про стан повітря, потрібно проаналізувати декілька факторів, каже еколог. Зокрема, це місце, де відбулась пожежа, напрямок і швидкість вітру, вологість.

Вологість повітря сприяє тому, що тверді речовини затримуються у повітрі, і таким чином може створюватися локальне явище смогу. Якщо ми кажемо про сьогоднішній день, то у нас достатньо висока вологість вітру. Наразі показується 82%. Це означає, що тверді частинки сьогодні затримуються у повітрі. І таким чином, ми маємо перший фактор, який сприяє більш тривалому забрудненню повітря. Друге — ми маємо швидкість вітру 2 метри на секунду. Це достатньо низька швидкість вітру. Це означає, що, по-перше, вітер не настільки сильний, щоб ці частинки виносити за межі міста. По-друге, це означає, що частинки у вологому повітрі з такою швидкістю руху будуть поступово переміщатися.

Карту руху вітру у реальному часі можна переглянути за посиланням.

На жаль, сьогодні вітер рухається таким чином, що не сприяє очищенню повітря у місті. Тобто він не виносить забруднюючі речовини в сторону моря, — коментує еколог. — І швидкість вітру така, що, на жаль, повітря буде довше забруднене. Таким чином, ми можемо сказати, що для людей наразі ситуація не дуже сприятлива, якщо вони знаходяться в зоні ураження.

Скільки триватиме забруднення

Зазвичай, за таких погодних умов повітря може прийти у нормальний стан протягом доби, каже еколог Владислав Михайленко. 

Але треба розуміти, що в результаті горіння утворюються не тільки тверді частинки. Утворюються більш небезпечні забруднюючі речовини: і бензопірен, і формальдегід, і ті самі діоксини — найнебезпечніші речовини у світі. І для того, щоб сказати, коли вони «покинуть» нашу атмосферу, нам треба трошки більше інформації. Треба знати більш повну гідрометеорологічну картину, аби знати, наскільки наразі сприятливий рух повітря від землі догори, щоб знати, наскільки високо ці речовини підіймаються.

Що робити людям

Людям, які живуть у тих частинах міста, де станції SaveEcobot або інші фіксують перевищення по твердих частинках, або в тих частинах міста, які знаходяться в напрямку руху вітру, краще обмежити час перебування на вулиці та пити більше води, радить еколог.

Вода сприяє тому, що, по-перше, слизові оболонки більш зволожені. А це значить, що тверді частинки затримуються на слизовій оболонці носа, а не потрапляють із повітрям в організм. А навіть, якщо потрапили з повітрям в організм, то волога дозволяє виводити швидше ці речовини, — пояснює еколог.

Але є і хороші новини — якщо казати про те, наскільки пожежа нашкодила саме екології міста, то цей вплив не є катастрофічним, запевняє Михайленко. За його прогнозами, протягом доби екосистема відновиться.

Але, на жаль, на будівлях могли осісти тверді частинки через пожежу. Тому, наприклад, ви можете, зняти і промити сітку, якщо у вас така є на вікні. Щоб залишки з цих частинок не потрапляли у вашу будівлю. Але порада базова – краще цю добу, якщо ви знаходитесь в зоні можливого ураження, просто менше перебувати на вулиці і пити більше води.

Читати також: Через обстріл в Одесі сталося 5 пожеж: людям радять зменшити перебування на вулиці

Завантажити ще...