Історія одеситки, яка боролась проти комуністичних репресій

Історія одеситки, яка боролась проти комуністичних репресій

Панує думка, що проти радянського союзу боролись лише в Києві та Львові. Алесь ось вам факт — однією з ведучих дисиденток була одеситка. Ніна Строката народилась і працювала науковицею в Одесі, але через несправедливість режиму стала політв’язнем та однією з лідерок руху за права людини.

Історію видатної одеситки — читайте у матеріалі «Море Людей».

 

Історія одеситки, яка боролась проти комуністичних репресій
Ніна Строката

Ніна Строката народилася 1926 року в Одесі й закінчила наш Медичний університет. Як вчений-мікробіолог опублікувала 23 наукові праці, проте обставини змусили її стати дисиденткою.

35-річна Ніна вийшла заміж за одесита та колишнього політв’язня Святослава Караванського. Чоловік ще з довоєнних часів активно виступав за незалежність України, за що отримав 25 років таборів. Коли Караванського заарештували вдруге 1965 року, Строката включилась у боротьбу за його визволення.  

Історія одеситки, яка боролась проти комуністичних репресій
Ніна Строката разом із чоловіком Святославом Караванським

Ніна створила у власній одеській квартирі центр українського духовного життя. До неї приїжджали поети Василь Стус, Ігор Калинець, а також дисидент та майбутній кандидат у президенти України — В’ячеслав Чорновіл. Через виступи на підтримку чоловіка Строкату звільнили з роботи, а 1971 року заарештували та відправили в табори на чотири роки.

В’ячеслав Чорновіл створив Громадський комітет захисту Ніни Строкатої — першу правозахисну організацію в Україні. Проте незабаром влада ліквідувала спілку, а її членів заарештувала. Тоді на захист Строкатої виступило Американське товариство мікробіологів, яке 1974 року обрало її своєю членкинею. 

Історія одеситки, яка боролась проти комуністичних репресій
зліва — В. Чорновіл, посередині — В. Стус, справа — І. Калинець

Після звільнення 1976 року Строката стала співзасновницею Української Гельсінської групи. Організація ставила своїм головним завданням «ознайомлення урядів країн-учасниць і світової громадськості з фактами порушень на території України Загальної Декларації Прав Людини, прийнятих Гельсінською Нарадою».

1979 року повернувся із заслання й чоловік Строкатої. Влада позбавила подружжя радянського громадянства, але дозволила виїхати до США.

У Штатах Строката прагнула статтями донести правдиву інформацію про переслідування комуністами інакодумців в Україні. Ніна стала співзасновницею друкованого видання «Вісник репресій в Україні». Також одеситка написала дві книги про репресії: «Ukrainian Women in the Soviet Union: Documented Persecution» та «A Family Torn Apart».

Історія одеситки, яка боролась проти комуністичних репресій
Фото ілюструє як Ніну Строкату та Святослава Караванського зустрічали в еміграції

Ніна Строката померла після важкої хвороби 2 серпня 1998 року у США. Цьогоріч на її честь перейменували центральну вулицю Буніна в Одесі. Тепер історія дисидентки закарбована не лише на сторінках дослідників, а й на мапах нашого міста.

Ніна Строката народилася 21 січня 1926 року в Одесі. В 1947-у закінчила Одеський медичний інститут та почала працювати за фахом в різних установах, в основному — в медінституті. Як вчений-мікробіолог опублікувала 23 наукові праці та підготувала кандидатську дисертацію.

Завантажити ще...