лонгрід Новини

«Коаліція охочих»: головні заяви Зеленського за підсумками саміту у Парижі

«Коаліція охочих»: головні заяви Зеленського за підсумками саміту у Парижі

27 березня у Парижі відбувся саміт «коаліції охочих». Це неофіційне об’єднання країн, які висловили готовність підтримувати Україну у війні з Росією, зокрема через участь у ініціативах з досягнення миру. Створити таку групу держав запропонували президент Франції Емманюель Макрон та прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. За результатами зустрічі президент України Володимир Зеленський дав пресконференцію. Зібрали для вас головні заяви. 

«Поки ця війна не закінчиться справедливим миром — цього (зняття санкцій, — ред) не буде. Це сигнал від країн Європи,» — так Володимир Зеленський прокоментував ідею зняття антиросійських санкцій. 

Нагадаємо, це була одна з вимог для припинення обстрілів, яку висунула російська сторона за підсумками зустрічі в Ер-Ріяді із США. 

Зеленський також заявив, що Росія демонструє відсутність справжнього бажання до миру, продовжуючи обстріли та висуваючи нові умови до переговорів. Додамо, сьогодні росіяни здійснили масований обстріл Херсона — за півтори години місцеві мешканці нарахували близько сорока прильотів. Двоє людей загинули. 

«США вважають, що тиша в морі та в енергетиці працює. Але сьогодні була пошкоджена енергетика в Херсоні росіянами», — наголосив президент.  

Щодо вимоги росіян про зменшення чисельності української армії, президент України відповів так:

«Не може Росія диктувати умови щодо кількості нашої армії ні зараз, ні у майбутньому. І важливо, щоб у цьому напрямку вони не мали підтримки».

Говорячи про угоду щодо корисних копалин, Зеленський сказав, що фінальної версії документа поки немає. 

«Підсумкової версії угоди про корисні копалини ще немає, американці постійно змінюють її. Поки що до Вашингтона не збираюся їхати, бо немає такого питання. Ми діємо стримано, не нервуємо, хочемо подивитися на неї. Саме про висновок говорити зарано. Важливо, що Україна за співпрацю зі США, тож ми щодня діємо конструктивно». 

Також Зеленський вкотре наголосив, що Україна не готова на територіальні поступки.

«У Саудівській Аравії не говорили про територіальні поступки Росії. Путіну наші землі віддавати ніхто не буде».

Під час саміту мова йшла і про миротворчий контингент на території України. За словами президента, кількість країн, які готові надавати Україні гарантії безпеки, збільшується. Найближчим часом українська сторона запропонує партнерам своє бачення щодо цього питання. Попередньо, станеться це за тиждень. 

«Завдання відповідного контингенту буде не тільки гарантією безпеки або гарантія безпеки – це не тільки їх розташування в стратегічних місцях. Деталі я поки що не можу озвучувати, але вже є деякі домовленості. Є виробництво, копродукція, ліцензія є у наших партнерів, які ми хочемо отримати. Це швидше та дешевше.» 

Володимир Зеленський відповів на прохання прокоментувати заяви, зроблені спецпредставником Трампа по Близькому Сходу Стівом Віткоффом в інтерв’ю Такеру Карлсону.

«Віткофф дуже предметна людина, завжди був бізнесменом, багато часу працював у сфері нерухомості, наскільки я знаю. У них в США головне питання покупців при виборі нерухомості – це вид з вікна, скільки в приміщенні кімнат. А в Україні, коли ми говоримо про нерухомість, головне питання – це чи є бомбосховище. Бачите, ми живемо в інших реаліях, це інший світ».

Нагадаємо, Стів Віткофф в інтерв’ю Такеру Карлсону назвав окуповані території російськомовними та фактично визнав результати псевдореферендумів, проведених на них. Він вважає, що люди нібито щиро проголосували за приєднання до РФ.

«Це російськомовні регіони, там пройшли референдуми, на яких переважна більшість людей проголосувала за те, щоб перебувати під контролем росії. Я думаю, що це ключове питання у конфлікті», — заявив Віткофф.

Так звані референдуми не визнаються світовою спільнотою. Зокрема через те, що Росія змінила кордони України шляхом окупації, що фактично робить будь-які вибори або референдуми на таких територіях недійсними відповідно до Статуту ООН і Гельсінських угод.

Крім того, референдуми відбувалися під контролем російських збройних сил і місцевих колаборантів. Жителі окупованих територій перебували під тиском, залякуванням і цензурою. Незалежних моніторів і спостерігачів до процесу референдуму не допустили.

Завантажити ще...