Новини

Мазутне забруднення Чорного моря: вчені зафіксували масову загибель медуз

Мазутне забруднення Чорного моря: вчені зафіксували масову загибель медуз

Працівники Національного природного парку «Тузлівські лимани» вже третій тиждень продовжують моніторинг наслідків забруднення узбережжя Чорного моря мазутом. За словами начальника науково-дослідного відділу нацпарку, доктора біологічних наук Івана Русєва, окрім раніше виявленої ділянки у межах нацпарку, нові викиди зафіксовано біля рекреаційного комплексу «Лебедівка». Про це біолог повідомив на своїй сторінці у Facebook.

Медузи як біологічний індикатор забруднення

Останні спостереження показали нетипове для зимового періоду явище – масовий викид медуз виду Аурелія вухата (Aurelia aurita) на узбережжя. Зокрема, на двокілометровій ділянці пляжу вчені нарахували близько 5000 загиблих особин.

«Їх тільки на піску, на межі з водою, ми нараховували 2-3 медузи на 1 м пересипу.», – повідомив Русєв.

За його словами, ці желеподібні істоти можуть слугувати біоіндикаторами забруднення, адже їхній слиз містить бактерії, що здатні поглинати вуглеводні, зокрема нафту.

«Є гіпотеза про те, що більша кількість живих медуз призводить до швидшого та більш повного споживання нафтопродуктів через поживні речовини, що містять азот і фосфор у їх слизу, що підтримує ріст специфічних  бактерій.», – пояснює біолог.

Мазутне забруднення Чорного моря: вчені зафіксували масову загибель медуз
Фото доктора біологічних наук Івана Русєва. Facebook.

Наслідки для екосистеми

Масова загибель медуз може мати серйозні екологічні наслідки.

«Хвильові процеси вже перетворюють мертві медузи на “біологічний пил”, який включатиметься у харчовий ланцюг морських та лиманних екосистем», – зазначає вчений.

Це означає, що токсичні речовини, які медузи могли увібрати, можуть згодом вразити інших морських організмів.

Подібні явища в Чорному морі вже реєструвалися. У 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення, взимку море також викидало на берег великі кількості іншого виду медуз – корнерота (Rhizostoma pulmo). Русєв нагадує, що тоді екосистема Чорного моря потерпала від різноманітних забруднень, спричинених війною, включно з нафтовими розливами.

Нагадаємо, що 15 грудня 2024 року поряд з Керченською протокою затонули два російські кораблі “Волгонефть 212” та “Волгонефть 239”. Одне з суден перевозило чотири тисячі тонн мазути, які викинуло на берег після аварії російських танкерів у Керченській протоці.

За словами координатора робочої групи «Екологія та економіка» експертної мережі Кримської платформи Євгена Хлобистова, забруднення мазутом, спричинене аварією, можливо, є найбільшим за всю історію мореплавства в акваторії Чорного моря.

Читати також: Ольга Чевганюк: UAnimals та покинуті тварини у зоні бойових дій

Завантажити ще...