лонгрід

Міжнародний жіночий день: що ви не знали про цю дату

Міжнародний жіночий день: що ви не знали про цю дату

В Україні досі тривають суперечки про те, чи треба святкувати 8 березня. Водночас, в багатьох інших країнах цю дату не святкують — Міжнародний жіночий день радше має сенс вшанування досягнень жінок та рівності.

Гасло Міжнародного жіночого дня 2025 року

Можливо, ви не знали, але у Міжнародного жіночого дня є власний сайт. Щороку ця дата проходить під різними гаслами, цього річ це Accelerate Action, тобто посилюйте дії. У цей заклик закладається важливість встановлення справжньої рівності.

Згідно з даними Всесвітнього економічного форуму, за нинішніх темпів прогресу для досягнення повного гендерного паритету знадобиться період часу до 2158 року, тобто приблизно п’ять поколінь. Зосередження уваги на необхідності прискорення дій підкреслює важливість вжиття швидких і рішучих кроків для досягнення гендерної рівності. Він закликає до посилення імпульсу та невідкладності у подоланні системних перешкод і упереджень, з якими стикаються жінки як в особистій, так і в професійній сферах, — пишуть на сайті Міжнародного жіночого дня.

На сайті закликають не лише жінок, а й чоловіків у якості символічної підтримки гасла постити у соцмережах фото із хештегом #AccelerateAction в ось такій позі:

 

Міжнародний жіночий день: що ви не знали про цю дату

До руху #AccelerateAction вже приєдналися світові компанії. Наприклад, McLaren Technology Centre. У Х компанія написала:

Бути першою жінкою-механіком, яка коли-небудь працювала над автомобілями… Я це зробила, і я все зробила сама. Познайомтесь із надихаючим дуетом батька та доньки McLaren, Тоні та Мелані.

Також компанія запостила відео із співробітницями, написавши, відзначаємо жінок, які штовхають McLaren вперед.

Ми пишаємося тим, що щодня відзначаємо та надаємо можливості нашим учасницям і молодим жінкам, — написав Manchester United Foundation.

До флешмобу приєдналась і академія Формули-1.

Вони сказали, що ми не зможемо. Ми просто почали тиснути сильніше. У цей Міжнародний жіночий день ми змінюємо наратив і прискорюємо дії.

Поширив допис із хештегом навіть Європейський Центральний банк.

До досягнення рівності ще далеко, навіть більше, ніж ми думаємо. Згідно з даними Всесвітнього економічного форуму, для досягнення гендерного паритету знадобиться 133 роки.

До речі, кольорами цього дня є фіолетовий, зелений і білий. На сайті Міжнародного жіночого дня йдеться, що фіолетовий означає справедливість і гідність, зелений символізує надію, а білий — чистоту.

Що роблять на 8 березня в інших країнах

8 березня — це офіційне свято у понад 20 країнах, включаючи Афганістан, Буркіна-Фасо, Україну, Кубу тощо.

  • В Іспанії це день жіночого протесту. Активістки феміністського руху виходять на демонстрації.
  • У Китаї 8 березня є вихідним днем, але тільки для жінок.
  • У США весь березень присвячений жінкам. Протягом місяця державні установи, школи, бібліотеки та інші організації зосереджують свої програми на жінках і їхніх досягненнях.
  • У В’єтнамі 8 березня відзначають вже понад 2000 років. Цей день вшановує пам’ять сестер Чинг, які у минулому очолили в країні визвольний рух.
  • У Великій Британії 8 Березня є звичайним робочим днем, і лише різні рухи і організації за права жінок збираються на мітинги.
  • У Канаді влада навіть розробила візуали до Міжнародного жіночого дня, які можуть використовувати користувачі або організації в Інтернеті. Подивитися можна тут.
  • У Мексиці проходить один із найбільших у регіоні маршів. Як пишуть світові ЗМІ, цього року святкування мають різкі контрасти. З одного боку, країна відзначає свою першу жінку-президента, але багато хто нагадує про тих, хто стали жертвами жорстокого насильства.
  • А ось це свіжа фотографія святкування 8 березня у Нігерії. Там жінки виходять на марш.

 

Міжнародний жіночий день: що ви не знали про цю дату
Фото: AP

8 березня в Україні

8 березня лишається в Україні офіційним святковим днем, хоча його не один раз намагалися виключити із переліку. Наприклад, у 2023 році у Парламент подали відповідний законопроєкт, але його так і не затвердили. Пізніше подавалися й альтернативні законопроєкти, але жоден з них також не пройшов за процедурою далі. Додамо, під час воєнного стану додаткові вихідні дні на свята скасовані, тож святкувати його чи ні — ваше особисте рішення, враховуючи також і те, що у 2025 році 8 березня — це субота.

Інша сторона сенсів 8 березня

Міжнародний жіночий день також має на меті привернути увагу до проблеми насилля над жінками. Днями ООН представило звіт з питань прав жінок та гендерної рівності. Ось головні тези з нього:

  • Відповідно до даних ООН, кожна четверта країна повідомляє про відкат назад у забезпеченні прав жінок у 2024 році.
  • Кожні 10 хвилин у світі помирає одна жінка або дівчина від рук свого партнера або члена родини.
  • Випадки насильства щодо жінок, пов’язаного з конфліктами, зросли на 50% з 2022 року.
  • Жінки глобально мають 64% юридичних прав чоловіків, а їхня частка серед законодавців у світі становить лише 25%.
  • Тільки 87 країн у світі очолювали жінки.
  • Три з чотирьох урядовців/представників влади — це чоловіки.
  • Жінки роблять у 2,5 раза більше неоплачуваної роботи, порівняно з чоловіками.
  • 10% живуть у надзвичайно поганих умовах та бідності.
  • 35% жінок досі не мають доступу до Інтернету.
Завантажити ще...