лонгрід

НАБУ та САП на межі ліквідації: як структури бороли корупцію в Одесі

НАБУ та САП на межі ліквідації: як структури бороли корупцію в Одесі

Боротьба з корупцією дуже важлива і має бути своєчасною (а ще це одна з умов євроінтеграції України). Після рішення ВРУ журналісти-розслідувачі та правозахисники б’ють на сполох, адже обмеження повноважень Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури загрожує поверненням корупційних схем.

Про всю історію з ліквідацією, а також про головні справи НАБУ та САП, що стосувалися Одеси — читайте у матеріалі «Моря людей».

Засідання Верховної Ради 22 липня: законопроєкт №12414

Український парламент 22 липня 263 голосами ухвалив в цілому законопроєкт №12414. Окремі пункти акту фактично ліквідовують незалежність антикорупційних органів — Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Їх діяльність підпорядкують генпрокурору України.

НАБУ та САП на межі ліквідації: як структури бороли корупцію в Одесі
Голосування за законопроєкт №12414. Фото: Ярослав Железняк/Telegram

Згідно з документом, який отримало у розпорядження Суспільне, йдеться про правки, які внесли до другого читання:

  • генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
  • генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
  • скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.

Ліквідація незалежності НАБУ і САП: як відреагували правозахисники і ЄС

У Transparency International Ukraine пояснили, що генпрокурор стане фактичним керівником САП. Також на практиці він зможе самостійно закривати справи за підозрою топчиновників або передавати їх іншим правоохоронним структурам. Ба більше — САП і НАБУ повинні будуть погоджувати з генпрокурором повідомлення про підозру топпосадовцям. 

У антикорупційних органах вже прокоментували ситуацію: очільники структур закликали президента Володимира Зеленського не підписувати ухвалений Верховною Радою законопроєкт.

«Фактично, дві незалежні інституції були переведені у залежний режим. Ми виступаємо категорично проти цього. Ми просимо президента не підписувати цей законопроєкт. Ми точно хочемо бачити Україну світлою», — заявив директор НАБУ Семен Кривонос.

Також занепокоєння висловили у ЄС і нагадали, що блок надає фінансову підтримку за умови прогресу в галузі демократичного врядування.

«Ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості. Для вступу України до ЄС необхідна потужна спроможність боротися з корупцією та забезпечити інституційну стійкість. ЄС продовжуватиме стежити за ситуацією та підтримуватиме Україну у дотриманні верховенства права», — наголосив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє.

Одеса: гучні антикорупційні справи

Справа заводу «Краян» — головна кримінальна справа в житті мера Одеси Геннадія Труханова. Детективи розслідували схему заволодіння 92 млн грн місцевого бюджету під час придбання підприємства. Окрім міського голови, по справі також проходили ще 11 осіб, серед яких вісім є обвинувачуваними. Наразі розгляд триває у Вищому антикорупційному суді.

НАБУ та САП на межі ліквідації: як структури бороли корупцію в Одесі
Схема заволодіння коштами під час продажу адмінбудівель заводу «Краян». Інфографіка: НАБУ

Розкрадання землі й бюджету на 689 млн грн — ще одна кримінальна справа, де обвинувачуваним є мер Одеси. Схема полягала в передачі земель громади під забудову без конкурсу. Гроші, які мали надійти до бюджету, фактично осідали в учасників схеми. Для цього через підконтрольних осіб в міськраді ухвалювали «потрібні» рішення. 

Окрім Труханова, по справі проходять:

  • директор юридичного департаменту Одеської міськради;
  • колишній керівник департаменту комунальної власності Одеської міськради та його заступник;
  • депутат Одеської міської ради сьомого скликання – голова постійної комісії з питань комунальної власності;
  • ще один депутат міськради – голова постійної комісії з питань землеустрою та земельних відносин ОМР і помічник Одеського міського голови;
  • приватні особи.
НАБУ та САП на межі ліквідації: як структури бороли корупцію в Одесі
Схема заволодіння активами громади Одеси. Інфографіка: НАБУ

Також НАБУ та САП розслідували справу щодо заволодіння аеропортом «Одеса» вартістю 118 млн грн та доходом від його діяльності протягом 2012-2022 років на понад 2.5 млрд гривень. 

17 травня 2024 року колишньому меру-втікачу Олексію Костусєву, а також бізнесменам Борису Кауфману та Олександру Грановському повідомили про підозру у наданні хабаря міському голові у вигляді двоповерхового пентхауса в центрі Одеси. Бізнесменам також інкримінують два епізоди легалізації майна аеропорту, серед якого близько 100 будівель і споруд, 84 транспортних засоби та склад паливно-мастильних матеріалів.

НАБУ та САП на межі ліквідації: як структури бороли корупцію в Одесі
Схема заволодіння Міжнародним аеропортом «Одеса». Інфографіка: НАБУ

Ще одна гучна справа стосується голови суду, який допомагав ухилятись від мобілізації. СБУ та НАБУ викрили вісьмох людей, які організували схему ухилення від мобілізації в Одесі. Серед них голова суду та двоє суддів, заступник керівника апарату суду, співробітники апарату установи та «дружні» адвокати.

Судді ухвалювали сфальсифіковані рішення, які надавали право чоловікам призовного віку виїжджати за кордон під приводом одноосібного догляду за дитиною. За таку послугу кожен потенційний призовник платив $3,5 тисячі. Клієнтів учасникам угруповання допомагали підшукувати адвокати та їхні помічники, які пропонували в соцмережах нібито легальний спосіб виїзду за кордон.

Читати також: В Україні журналістів зможуть карати за ототожнення адвоката з клієнтом: що не так із законом №12320

Завантажити ще...