(Не) свято краси та жіноцтва: чим є 8 березня та чи варто його святкувати

(Не) свято краси та жіноцтва: чим є 8 березня та чи варто його святкувати

У XX столітті в Європі та США жінки втомилися від пригнічень через стать. Протестувальниці вирішили боротися за свої права на освіту, працю та участь у політичному житті. Починають з’являтися профспілки жінок по всьому світу. 

У 1910 році на Другому світовому конгресі соцпартії прозвучала ідея проводити у березні Міжнародний день жінок. Офіційним святом 8 березня почали визнавати на рівні ООН у 1977 році. Його назвали Міжнародним днем боротьби за права жінок і міжнародний мир.

(Не) свято краси та жіноцтва: чим є 8 березня та чи варто його святкувати
Англійські суфражистки. Фото з відкритих джерел.

Зараз 8 березня визнається офіційним національним святом у більшості країн. У цей день жінки виходять на акції, проводять марші та продовжують боротись за рівні права. Проте в Україні та інших пострадянських країнах вкоренилася традиція відзначати 8 березня як день «весни, жіночності та краси». Більшовики навіювали міф, що саме вони нібито дали українським жінкам всі права і свободи.

Проте це твердження далеке від правди. У більшовицьких брошурах жінкам, зокрема й українкам, нагадували, що нібито їхня рівність була здобута не завдяки суфражисткам, а завдяки пролетаріату.

(Не) свято краси та жіноцтва: чим є 8 березня та чи варто його святкувати
Пропагандистський радянський плакат до 8 березня 1932 року. Автор агітплаката: Борис Дейкін

Через радянські наративи цього свята українці поступово вирішили відмовлятися від російського наративу. Так у 2023 році у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт про скасування 8 березня як вихідного дня.

Натомість висунули пропозицію встановити День української жінки 25 лютого — у день народження Лесі Українки. Проте цей законопроєкт досі не був розглянутий.

Саме по собі 8 березня не хороше і не погане, якщо не жити за радянськими стандартами. Це свято, що відсилає до вікової традиції боротьбі за рівні права. Тож чи святкувати його, чи ні — вирішувати вам, але на законодавчому рівні, цього свята в Україні не існує.

Авторка: Влада Матвійчук

Читати також: Пам’ятник Лесі Українці в Одесі: коли він з’явиться, — ексклюзив

Завантажити ще...