У Раду подали два законопроєкти про САП і НАБУ: у чому між ними різниця

Нашивка НАБУ. Фото: Національне антикорупційне бюро

Нашивка НАБУ. Фото: Національне антикорупційне бюро
У Верховній Раді 24 липня зареєстрували два законопроєкти щодо Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Один — президентський, другий подали 48 народних депутатів. Обидва акти передбачають повернення незалежності інституціям, але містять і певні відмінності.
У чому різниця між документами та про які ще нюанси варто знати — читайте у матеріалі «Моря людей».
Конкурси в Генпрокуратуру і відкат закону №12414: ініціатива у ВРУ
Першим було зареєстровано законопроєкт №13531. Ініціаторами виступили 48 народних депутатів, серед яких голови комітетів ВРУ з питань антикорупційної політики та свободи слова Анастасія Радіна та Ярослав Юрчишин.
Документ, як повідомив народний депутат від «Голосу» Ярослав Железняк (один з авторів акту), передбачає скасовування ліквідації НАБУ та САП (не плутати з президентським законопроєктом).

Фактично пропонується відновити той режим регулювання роботи інституцій, який існував до закону №12414, пояснили у антикорупційній організації Transparency International Ukraine (TIU).
Йдеться про те, що:
- матеріали справ НАБУ та САП не будуть витребовувати інші органи;
- відновиться «виключна» підслідність топкорупційних справ;
- управління САП відбуватиметься самостійно її керівником без необґрунтованого контролю чи можливості обходу процедур через Офіс генпрокурора;
- НАБУ та САП зможуть самі вручати підозри міністрам, керівництву Офісу президента (ОП) Держбюро розслідувань (ДБР), Бюро економічної безпеки (БЕБ) та іншим топчиновникам;
- очільник САП погоджуватиме клопотання про продовження строку слідства до 12 місяців;
- залишиться можливість у невідкладних випадках проводити обшук без ухвали у провадженнях щодо корупції.
Також документ передбачає повернення порядку працевлаштування прокурорів в Офіс генпрокурора та обласні прокуратури виключно на основі конкурсу.
«Законопроєкт №13531 не пропонує жодних нових змін, тож закликаємо прийняти його одразу за основу і в цілому. Для усунення проблем у роботі НАБУ та САП ще потрібно вносити додаткові зміни, про які говорили, наприклад, міжнародні аудитори. Однак найперше — необхідно повернути той статус, що існував до шкідливих змін, які блискавично нівелювали здобутки 11 років», — заявили у TIU.
Президентський законопроєкт щодо САП і НАБУ: коротко про головне
Згодом того ж дня у Раді зареєстрували президентський законопроєкт №13533, який також повертає незалежність НАБУ та САП. Він поданий як невідкладний.
Фактично передбачене майже повне повернення до режиму, який існував до ухвалення закону №12414. Однак є низка змін.

Коротко про основні положення:
- Відновлюється виключна підслідність НАБУ — генеральний прокурор не зможе досудове розслідування правопорушення, яке належить до підслідності НАБУ, іншим органам. Виняток — наявність об’єктивних обставин воєнного стану. Зробити це зможе лише керівник САП (заступник генпрокурора) або сам генеральний прокурор.
- Обмежується вплив Офісу генпрокурора — ОГП не зможе вимагати від НАБУ матеріали досудового розслідування. Детективи виконуватимуть доручення та вказівки виключно прокурорів САП.
- Скасовується підпорядкування САП генпрокурору — тобто керівник САП повертає собі самостійність в управлінні. Також зможе самостійно погоджувати повідомлення про підозру топпосадовців (тобто без згоди ОГП).
- Антикорупційні органи знову зможуть проводити обшуки у корупційних провадженнях без ухвали слідчого судді. Йдеться про невідкладні випадки, пов’язані із порятунком життя людей та майна та безпосереднім переслідуванням підозрюваних/
- Генеральний прокурор не зможе закрити справу щодо топпосадовця в обхід САП.
Проєкт закону №13533: які нюанси
При цьому, як зазначають у антикорупційній організації Transparency International Ukraine (TIU), є проблемні положення:
- проведення перевірок на поліграфі для працівників НАБУ кожні два роки на предмет «вчинення дій на користь держави-агресора».
«Доказовість таких досліджень викликає сумніви. При цьому згадана в законопроєкті перевірка працівників НАБУ з боку СБУ не конкретизує механізм, як таку перевірку будуть проводити, що може мати непередбачувані правові наслідки», — пояснили в TIU.
- заборона працівникам НАБУ виїжджати за кордон під час воєнного стану — незрозуміло, чому така заборона встановлюється виключно щодо працівників бюро, але не згадано працівників інших органів;
- законопроєкт не усуває можливість призначати прокурорів ОГП та обласних без проведення конкурсу;
- залишається можливість припинення повноважень прокурора на посаді в разі ліквідації органу прокуратури, реорганізації або зміни структури.
Рекомендуємо Верховній Раді невідкладно прийняти законопроєкт за основу та в цілому, а потім окремо працювати над усуненням залишкових проблем та врахуванням рекомендацій міжнародних аудиторів. Відкат шкідливих змін — це мінімум, потрібний зараз для збереження антикорупційної системи, — закликали у Transparency International Ukraine.
Що таке САП і НАБУ
Спеціалізована антикорупційна прокуратура, або САП — окрема частина прокуратури України. Її, як і Національне антикорупційне бюро (НАБУ), створили після Революції Гідності.
Які завдання виконує спецпрокуратура
Ось які завдання у САП:
- стежить за тим, як НАБУ розслідує справи;
- прокурори виступають обвинувачами в суді у відповідних справах;
- представляє інтереси громадян або держави в суді, якщо справа стосується корупції. Також може представляти інтереси держави у справах, пов’язаних з вилученням незаконних активів на користь держави.
НАБУ створили для боротьби з корупцією топчиновників. Цей орган до закону №12414 мав можливість виявити корупціонерів серед будь-яких міністрів чи депутатів. Жоден інший правоохоронний орган не міг забрати ці справи чи закрити їх.
Читати також: День другий. В Одесі люди знову вийшли на мітинг проти закону №12414: як це було