Одеська мерія програла суд із підрядником маршруту «Північ-Південь»


Одеська мерія програла суд розробнику документації для будівництва маршруту «Північ-Південь». Відповідне розпорядження з’явилося на сайті Одеської міської ради.
Відповідно до документа, мерія має виплатити ТОВ «КОМПАС ПРОЕКТ» 12 млн грн:
- майже 3,5 млн грн основного боргу
- 7 млн грн інфляційних втрат
- 3% річних у розмірі 853 тис грн
- пені у розмірі 623 тис грн.
Також Одеська міська рада заплатить 287 тис судового збору.
Деталі справи
ТОВ «КОМПАС ПРОЕКТ» ще у 2015 році звернулося до суду з позовом проти Управління дорожнього господарства через борг у понад 4 млн грн за розробку проєкту будівництва трамвайного маршруту «Північ-Південь». У 2025 році справа дійшла до Касаційного господарського суду Верховного Суду, у якому Одеська міська рада намагалася оскаржити рішення про виплату боргу. Втім, ця інстанція стала на бік компанії-розробника маршруту.
Про маршрут «Північ-Південь»
Ідея побудувати в Одесі автомагістраль «Північ-Південь» з’явилася ще за часів Радянського Союзу, але тоді метою було з’єднати ж/м Котовського та Черемушки одним маршрутом. У 1966 році трамвайну магістраль внесли до генерального плану міста. У 1973-му проєкт представили на транспортній виставці у парку Шевченка. В рамках проєкту провели реконструцію вулиці Балківська, побудували шляхопровід «Поїзний», але на цьому справа далі не пішла.
Згодом у 2007 році проєкт «Північ-Південь» проєкт відродили і продовжили роботи на шляхопроводі «Поїзний». Автомагістраль мала би з’єднати існуючий маршрут із селищем Таїрова.
У 2010 році міська влада знову почала обговорювати можливість створення безпересадкового сполучення між північними та південними районами міста, зокрема між селищем Котовського і Таїрова через центр.
Конкретні кроки до реалізації почалися пізніше: у 2016 році проєкт отримав фінансову підтримку від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у розмірі 47 млн євро, що дало старт підготовці інфраструктури. Врешті офіційний запуск маршруту №7, який втілив ідею «Північ-Південь», відбувся 13 вересня 2022 року. Від зародження ідеї до її повного втілення минуло понад 12 років. Довжина маршруту склала 29 кілометрів, час руху — 2 години 2 хвилини. Він проходить від вулиці Паустовського на селищі Котовського через Пересипський міст, залізничний вокзал і до 11-ї станції Люстдорфської дороги в районі Таїрова.
Але вже у вересні 2024 року маршрут «Північ-Південь» фактично перестав працювати через зсув на узвозі Віталія Блажка (Маринеска). Хоча сам узвіз напередодні у 2019-2020 роках капітально відремонтували. Майже 70 млн грн тоді отримала компанія «Ростдорстрой», одним із бенефіціарів якої є депутат Одеської міської ради від труханівської «Довіряй ділам» Юрій Шумахер.
У міській раді тоді з цього приводу заявили, що роботи були виконані якісно, але для мирного часу. А з початком вторгення узвіз почав руйнуватися з низки причин.
«Від початку повномасштабного вторгнення узвіз Маринеска взяв на себе майже весь транспортний потік, поки вулиця Приморська була закрита для руху. Зокрема, ним прямував великовантажний і негабаритний транспорт. Також схил регулярно піддається струсу від ракетних ударів. А з огляду на те, що він утворений штучним способом, ґрунти не мають достатньої щільності. До того ж глибоко під землею виявлені старі дренажні канали, які не були правильно законсервовані. Експерти припускають, що їхнє руйнування також може впливати на просідання ділянки узвозу,» — зазначили у мерії.
Тож на узвозі Блажка (Маринеска) довелося знову робити капітальний ремонт, зокрема, будувати дренажну систему та замінити колії. Роботи, за розрахунками чиновників, мають закінчити 31 травня 2025 року.