Новини

Пресконференція Володимира Зеленського: головні заяви напередодні третіх роковин повномасштабного вторгнення

Пресконференція Володимира Зеленського: головні заяви напередодні третіх роковин повномасштабного вторгнення

Президент України Володимир Зеленський 23 лютого провів велику пресконференцію в межах форуму «Україна. Рік 2025», приуроченого до третіх роковин повномасштабного вторгнення Росії.

Основними темами зустрічі стали питання міжнародної підтримки, гарантії безпеки для України, потенційна зустріч із Дональдом Трампом та військова допомога.

Міжнародна підтримка та гарантії безпеки

Президент повідомив, що 24 лютого в Києві відбудеться важлива зустріч за участю 13 європейських лідерів, які прибудуть особисто, а ще 24 представники країн ЄС долучаться онлайн. Участь також візьмуть представники керівництва ЄС і Європарламенту.

«Я думаю що буде кілька форматів також пов’язаних з технологіями України це сьогодні наш пріоритет де ми попереду всіх…Ми будемо говорити про нашу стратегію, але не на найближчі роки, а тижні. І важливо, що ми будемо обговорювати формати гарантій безпеки для України, передусім від Європи. І безумовно нам потрібні Сполучені Штати Америки», – заявив Зеленський.

Зеленський запропонував провести зустріч в одній з європейських столиць у найближчі тижні, щоб детальніше обговорити формат безпекових гарантій.

Готовність залишити пост в обмін на членство України в НАТО

Відповідаючи на запитання про можливість проведення виборів під час війни та про умови, за яких він міг би залишити пост президента, Зеленський зробив несподівану заяву:

«Якщо мир означатиме мир для України, якщо вам дуже потрібно, щоб я залишив свій пост, я готовий. Друга історія – можу поміняти це на НАТО. Якщо є такі умови – одразу. Щоб довго про це не говорити. Я фокусуюсь на безпеці України сьогодні, а не за 20 років.І не збираюсь бути у влади десятиріччя», – зазначив президент.

Переговори з Трампом: ключові очікування

Зеленський висловив готовність до діалогу з президентом США Дональдом Трампом. Він наголосив, що ключовим питанням у потенційній угоді мають бути гарантії безпеки для України.

«Я думаю, якщо вірити в те, що він говорить, то він хоче того самого. Він хоче, як можна швидше, закінчити війну. В цьому ми точно сходимося. Але мир через силу – це передусім направити свою силу в бік Росії», – зазначив Зеленський.

Президент також підкреслив, що Україні потрібні не просто медіація чи дипломатичні ініціативи, а реальні гарантії безпеки, включно з можливістю присутності міжнародного контингенту після завершення активних бойових дій.

Фінансова підтримка та дискусії щодо 500 мільярдів доларів допомоги

Зеленський заперечив інформацію про отримання Україною 500 мільярдів доларів допомоги від США, пояснивши, що фактична сума становить 100 мільярдів доларів.

«100 мільярдів допомоги від Сполучених Штатів – не 500, не 350, не 250, не 700, а 100. І ми за це дуже вдячні. І рахунок цієї війни на сьогодні – 320 мільярдів. 120 – Україна, 100 – Європа. Інші, наприклад, Японія – близько 15 мільярдів. І 100 – США. Так виглядає економіка цієї війни», – пояснив він.

Зеленський наголосив, що грантова допомога не є боргом і не повинна вважатися таким. Президент також прокоментував слова Дональда Трампа, який назвав його диктатором:

«Ображається на слово «диктатор» той, хто є диктатором. Я законно обраний президент, не через якусь силу. До речі, парламентарів, які приходили в той самий час, також ніхто не призначав, парламент обрав народ України. Після закінчення воєнного стану будуть вибори. Десятиріччя у владі не збираюсь бути. Але і Путіну при владі на території України бути не дамо»

Зеленський підсумував, що головне для нього — підтримка українців, а не оцінки міжнародних політиків.

Військова допомога: Україні потрібно ще 20 систем Patriot

Президент наголосив, що для ефективного захисту від російських ракетних атак Україна потребує ще щонайменше 20 систем протиповітряної оборони Patriot.

«Ми це можемо розраховувати, що це також інвестування. Наприклад, системи Patriot, вартість такої системи – півтора мільярда доларів. Ну, може 1,8 млрд, може через війну збільшилася ціна… І тому нам потрібно 20 систем Patriot – це точно 35 мільярдів доларів», – заявив Зеленський.

Він зазначив, що така військова допомога може стати ключовим елементом безпекових гарантій для України з боку США.

Україна та Starlink: чи є ризик відключення?

Коментуючи інформацію про можливе відключення України від системи супутникового зв’язку Starlink, Зеленський запевнив, що наразі таких ризиків немає.

«Натяків не було, в медіа це бачили, повинні бути готові. Відповідні інституції наші над цим працюють. Вважаю, що відключати нас від Starlink неправильно, бо це йдеться на сьогодні про 45 тисяч систем. Це лікарні, садочки, школи, університети», – сказав він.

Сполучені Штати сприятимуть завершенню гарячої фази війни у 2025 році

Президент висловив переконання, що США працюватимуть над тим, щоб активні бойові дії завершилися вже цього року.

«Сполучені Штати – це не тільки гроші. Політична підтримка важлива дуже. Санкційна підтримка важлива дуже. Тому я б не хотів, щоб ми були без цієї допомоги, без допомоги США… Я вважаю, що США будуть робити все, щоб гаряча стадія війни закінчилася в цьому році», – заявив Зеленський.

Оборонне виробництво: рекорди та виклики

Глава держави наголосив, що Україна продовжує нарощувати власне виробництво озброєння, щоб компенсувати нестачу міжнародної допомоги.

«Поки ж нової допомоги немає, а ми якось живемо. Поки зброя йде, ми шукаємо різні варіанти, ми збільшили виробництво. Минулого року 154 системи артилерії вітчизняного виробництва ми зробили. Це рекорд, тому що за рік 154 – це, на нашу думку, більше, ніж за той рік зробили всі країни НАТО разом. Я вважаю, що це серйозний стрибок», – заявив Зеленський.

Президент також згадав про виробництво безпілотників, наголосивши, що у 2023 році Україна виготовила 2,2 мільйона дронів, серед яких 100 тисяч далекобійних.

«Це нам допомагає виживати. Це не замінює допомогу США, але це не є ціль», – додав він.

Північнокорейські військові в Україні

Зеленський підтвердив, що КНДР бере участь у війні на боці Росії, зазнавши значних втрат.

«Остання наша інформація – понад 4 тисячі вони втратили. Близько 1,5–2 тисячі нових повинні поповнювати ті бригади північнокорейських військових, які втратили боєздатність», – повідомив президент.

Він також зазначив, що Північна Корея постачає Росії артилерійські снаряди, що є «великим ризиком для регіону».

Рівень підтримки президента України

Президент Зеленський відповів на закиди про низький рівень його підтримки серед українців. Він наголосив, що дані про 4% підтримки, які поширював Дональд Трамп, є дезінформацією.

«Якщо не звертати увагу на риторику останнього тижня президента Трампа щодо мене і моїх характеристик, то що стосується цифр, тут я достатньо завжди конкретний, прагматичний і твердий. Інакше вся ця дезінформація, яка йде з будь-якого джерела, що 4% українців, які мене підтримують, це один з таких сигналів, які розповсюджували руські. Я вважаю, що це дезінформаційна атака», – сказав Зеленський, наголошуючи, що реальний рівень довіри до нього становить 65%.

Український аналог Patriot

Президент Володимир Зеленський сказав, що частина систем Patriot, які Україні обіцяли торік, досі не надійшли.

«Я навіть не говорю про нові системи, я говорю про ті системи, про які ми домовились. Це липень був? Так, вже був липень. Минулого року, це був липень. Займаємось цими питаннями, займаємось системами ППО і, чесно, займаємось українськими аналогами. Більше нічого не скажу», – зазначив він.

Контакти США з Росією та перспективи зустрічі з Трампом

Зеленський зазначив, що США вели перемовини з Росією протягом усієї війни, хоча раніше вони були непублічними. 

«Ми хотіли б мати пріоритет, щоб спочатку Сполучені Штати спілкувалися з нами. Але це вибір Сполучених Штатів. Але про Україну вирішувати без нас неможливо. Ми не визнаємо будь-які домовленості в відповідному форматі», – додав він.

Відповідаючи на питання про можливу зустріч із Трампом, Зеленський наголосив, що хотів би провести її до потенційної зустрічі Трампа з Путіним.

«Я вважаю, що це правильно, щоби не змінювати акценти й пріоритети хто кому хто», – сказав президент, зазначивши, що будь-які домовленості без України є неприйнятними.

Читати також: Зустріч Зеленського з Ердоганом: які заяви пролунали

Завантажити ще...