Руки геть від САП і НАБУ: в Одесі, Києві та інших містах протестували через закон №12414

Акція проти законопроєкту №12414, який ухвалила Верховна Рада, Одеса, 22 липня 2025 року. Фото: Море людей

Акція проти законопроєкту №12414, який ухвалила Верховна Рада, Одеса, 22 липня 2025 року. Фото: Море людей
В Одесі, Києві, Дніпрі, Львові та інших містах України близько тисячі людей вийшли на пікети через ухвалений українськими парламентарями закон №12414. Документ фактично ліквідовує незалежність антикорупційних інституцій — НАБУ та САП. Попри мітинги, президент таки підписав акт. Вже 23 липня він набрав чинності.
Як одесити і решта України мітингували — зібрали у матеріалі «Моря людей».
Мітинг в Одесі 22 липня: як це було
В Одесі 22 липня відбулась акція проти закону №12414. На протест вийшло понад пів сотні людей. Вони закликали президента ветувати законопроєкт (однак підписання таки відбулося того ж вечора). Люди скандували: «Захистимо демократичні інституції», «Ні закону №12414».
Представник громадської організації «Робимо вам нерви» Микола Тарасенко (ГО була співорганізаторкою мітингу), зазначив, якщо законопроєкт підпишуть — люди продовжуватимуть виходити на протестні акції.
«Абсолютно ганебний закон в рамках демократії, який дуже підло просунули у звичайний законопроєкт про певні додаткові регуляції для безвісти зниклих. Просунули пункти про фактичну узурпацію повноважень НАБУ та САП. Органів, що виступають проти корупції, що борються з корупцією, що розслідують корупцію», — сказав він.
Закон №12414: мітинги в Києві, Львові та Дніпрі
Протестні акції пройшли і в інших містах України. Загалом, як пише «Радіо Свобода», близько тисячі людей вийшли на пікети у Києві, Дніпрі, Одесі, Львові та інших містах. Вимога одна — ветувати законопроєкт.
У столиці сотні людей зібрались на площі біля театру імені Івана Франка — неподалік Офісу президента. Утім від влади до протестувальників ніхто не вийшов. Навіть традиційне вечірнє звернення президента Зеленського було перенесено — його опублікували після 01:00 ночі.
Протестувальники скандували: «Влада – це народ», «Руки геть від САП і НАБУ» та «Поверніть Європу».
У Львові містяни зібралися біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Співорганізаторка акції Юстина Мойсеєв розповіла Суспільному, що спершу на акцію зареєструвалися 30 людей, але згодом ця очікувана кількість учасників зросла.
На протест також вийшли мешканці Дніпра. До акції долучилась також керівниця медичної служби «Ульф» окремого 108-го батальйону «Вовки Да Вінчі» Аліна Михайлова.
«Ці люди сьогодні тут, щоб показати, що люди не згодні з тією системою, в яку сьогодні перетворюють нашу державу. Ми не згодні з тим, що інституції сьогодні руйнуються. Мені як людині, яка була на майдані під час Революції гідності — це як внутрішній якийсь біль. І знаєте, здається, як ми до цього прийшли, але я бачу цих людей, які прийшли в Києві, Одесі, Львові, і я розумію, що це все було недарма», — сказала військовослужбовиця.
Де ще збиралися люди:
- Полтава — люди вийшли на демонстрацію поблизу театру імені Гоголя;
- Тернопіль;
- Луцьк — люди прийшли на мітинг на Театральний майдан у центрі міста.
Ліквідація незалежності САП і НАБУ: реакція
На ситуацію навколо законопроєкту також відреагували культурні, громадські діячі, представники армії тощо. Зібрали для вас реакції.