Що означають для України нові мита від США


Президент США Дональд Трамп запровадив нові митні обмеження для більшості країн світу, що постачають товари на американський ринок. Для деяких держав, зокрема Китаю, ці мита перевищують 30%, Європейський Союз зіткнувся з 20-відсотковими тарифами, а для України обмеження найменші – 10%.
Оскільки економіка України значною мірою залежить від експорту, що забезпечує основний приплив іноземної валюти, будь-які глобальні потрясіння, а тим більше масштабні торгівельні конфлікти, ініційовані Дональдом Трампом, безпосередньо впливають на фінансову стабільність країни.
Тож нумо розбиратися, як це вплине на економіку країни й до чого призведе така політика США.

МІНЕКОНОМІКИ: «СКЛАДНО, АЛЕ НЕ КРИТИЧНО»
За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, є шанси домовитись на інші умови — американська заява чітко говорить про таку можливість:
Ярослав Железняк з комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики вважає, що запровадження 10-відсоткового мита на українські товари «не сильно» вдарить по українській економіці, адже «наш експорт туди навіть не дотягує до мільярда і 2% від всього що ми кудись експортуємо».
За словами Железняка, найбільше ми возили металургійну продукцію, але там вже і так з березня для нас тариф 25% — на сталь та алюміній. «Ну тому не катастрофа, особливо коли для інших умови гірші (наш тариф 10% – це ж не 34% як у Китаю)».
ПРОМОВА ТРАМПА — ІСТОРИЧНА
По-перше, хочемо зазначити, що нічого подібного не відбувалось з 19 сторіччя. Таких високих тарифів на іноземну продукцію у США ніколи не запроваджували. Діючий президент Сполучених Штатів Америки впевнений, що без цих тарифів страждає американська економіка. Ба більше, за думкою Трампа, він діє ще достатньо ліберально, адже запроваджує лише 50 відсотків від тих, які в інших країнах запроваджені проти американської продукції. При цьому, як адміністрація Трампа обчислювала ці тарифи, невідомо.
Окрім цього, під час свого виступу Трамп показав таблицю індивідуальних мит, які будуть запроваджені щодо окремих країн або обʼєднань. Ці мита будуть додаватись до базових.
Додатком до цього буде запроваджений єдиний 10-відсотковий тариф на всю іноземну продукцію.
Ще до цього політичні експерти неодноразово говорили, якщо Дональд Трамп буде продовжувати таку політику, Америка повернеться у період, який був ще до початку Першої світової війни, характеризуючи це як найбільш негативні наслідки політики чинного президента Америки. Бо це був той період, коли американці дійсно були зосереджені виключно на власному континенті, а їх власний вплив був важливий лише для країн Латинської Америки.
«Мова йде не тільки про те, щоб США позбулися впливу іноземної продукції на своєму ринку, а і про те, щоб у світі було якомога менше американського, бо це вулиця із двостороннім рухом. І Дональд Трамп цього не побоюється, бо в тому минулому, в яке він хоче потрапити зі своєю командою, так все і було. Часи геополітичного впливу Америки почалися не до, а після першої світової війни. Про економічні наслідки рішення американського президента поки зарано. Ще будуть періоди перемовин, спроби зменшити тарифне навантаження та пояснити Трампу, які губні наслідки це все може нести», — пояснює відомий журналіст та публіцист Віталій Портніков.
За словами Потрнікова, такі країни, як Китайська Народна Республіка, будуть використовувати політику Трампа для того, щоб розв’язати повноцінну торгівельну (і не тільки) війну з США. Тож, наслідків у цієї промови Дональда Трампа буде безліч і для американської економіки, і для глобальної ролі сполучених Штатів у світі. Починається приголомшлива подорож США у період до Першої світової війни.