Швидка не змогла під’їхати до пляжу: як розв’язати проблему з організацією руху в Одесі

Автомобілі швидкої допомоги. Фото: Одеська ОВА/Facebook

Автомобілі швидкої допомоги. Фото: Одеська ОВА/Facebook
Перекриття проїздів автівками — непоодинокий випадок для Одеси. Звісно, тут є вина водіїв, які порушують ПДР, але глобально проблема набагато глибша. Йдеться про відсутність адекватних схем руху громадського транспорту, застарілу інфраструктуру, а подекуди і її відсутність.
Розбираємось, як можна розв’язати проблему, хто винен і які методи не спрацюють.
Інцидент на 16-й станції Фонтану
14 липня одеські медики їхали рятувати чотирнадцятирічну дівчинку після утоплення. Вона перебувала у критичному стані, без свідомості. Виклик отримала бригада №58 «Медицини катастроф». Команда вирушила на місце, але проїзд до пляжу на 16-й станції Великого Фонтану було перекрито автівками.
«На доїзд було витрачено дорогоцінний час. На місці проводилася реанімація — шанс, за який боролися до останнього. Але справжнє пекло почалося на зворотному шляху: коли потрібно було негайно транспортувати дівчину до реанімаційного відділення, швидка не могла виїхати — дорога була повністю заблокована», — розповіли у Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Одеської області.
Медики нагадали, що золоте правило екстреної допомоги — 10 хвилин. Саме стільки часу в ідеалі має пройти від виклику до прибуття бригади. Також у центрі зазначили, що це не окремий випадок, а системна загроза.
«Прошу, згадайте про екстрену медичну допомогу й уявіть собі хоч на хвилиночку, що в цій машині можуть опинитися ваші рідні: чоловік, дружина, дитина. Якщо ви бачите, що екстрена медична допомога намагається пробитися через затори, намагається дістатися якогось місця, особливо біля водойми, це означає що хтось дуже сильно потребує нашої допомоги», — каже лікарка Єлизавета Чурилова, що була у складі бригади.
Перекриті під’їзди до пляжів в Одесі: як розв’язати проблему
Перекриття проїздів автівками — частий випадок для Одеси. Найефективніший шлях розв’язання проблеми — встановити стовпчики по осі дороги та бордюрах, щоб унеможливити паркування, вважає очільник Комісії з питань транспорту та дорожнього господарства Петро Обухов.
«Коли департамент транспорту чи СМЕП [Спеціалізований монтажно-експлуатаційний підрозділ міськради] хочуть змінити якось схему організації дорожнього руху: знаки, розмітку, встановити антипаркувальні стовпчики, світлофор новий, будь-які зміни — вони повинні намалювати це на схемі й потім затвердити її в поліції. Це може тривати декілька місяців, щоб поліція погодила. Якщо це не порушує державні стандарти України (ДСТУ), правила дорожнього руху тощо, то вона дозволяє це реалізувати. І далі вже питання реалізації», — пояснив Обухов.

Схема щодо стовпчиків на 16-й Фонтану, за словами Обухова, вже давно погоджена поліцією. Залишилося, щоб мерія її реалізувала. Однак є низка нюансів:
- фінансування;
- нестача людей для реалізації;
- пріоритетність виконання планів.
«У СМЕП зараз проблеми з людьми. Багато кого забрало ТЦК, багато звільнилися, тому що немає бронювання, хтось пішов воювати. Тому в них таке дуже проблемно, це дуже повільно відбувається. В принципі це в усіх сферах — все набагато повільніше, ніж раніше. Війна внесла свої такі проблеми», — каже депутат.
Також є бюджетні обмеження: є певний ліміт, з урахуванням якого міська влада встановлює пріоритети, що саме зробити, куди направити сили.
Паркування, розширення дороги, штрафи: чому не спрацює
Розширення проїзду навряд спрацює. Такий крок міг би допомогти у короткостроковій перспективі, але врешті затори й блокування вулиць знову стали б проблемою.
«Це класична історія. Вона багато разів доведена експериментально. Навіть є така цифра, що якщо на якійсь вулиці є затори й на ній додають смугу руку, то тоді ці ж самі затори повертаються на цю вулицю приблизно через чотири роки. Це називається індукований попит. Тобто ми даємо сигнал людям: “дивіться, ось тут є дорога, є парковка, приїжджайте”. І люди починають частіше користуватись автівками, а серед тих, в кого її нема, деякі купують собі автівку. І це хибний шлях, яким не треба йти», — вважає Обухов.
Теоретично, можна було б знайти місце і побудувати паркінг, але це також не допоможе. Наприклад, на вулиці Пантелеймонівській є три платні паркінги, але люди все одно паркуються на дорозі.
З постійним патрулюванням поліції теж не все просто. Перш за все, йдеться про юридичну проблему. Поліція не має права штрафувати людей за ті порушення правил паркування, за які мають право штрафувати паркувальні інспектори мерії.
«Там є така колізія, тільки якщо суттєве перешкоджання в дорожньому руху, вони можуть. І тут треба дивитися, чи це суттєве, чи не суттєве. Це перше. По-друге, мені взагалі цей підхід не подобається, що фактично треба там влаштувати декілька осіб, які будуть ходити й постійно когось штрафувати. Замість того щоб зробити в принципі паркування там фізично неможливим, один раз за це заплатити та забути про цю проблему», — каже депутат.
Заблоковані вулиці в Одесі: що ще може допомогти
Побудувати місто, у якому значна кількість людей буде їздити виключно на автівках неможливо — це доводять приклади зі світової практики. Навіть Лондон, Нью-Йорк, Брюссель, Відень тощо традиційно щороку опиняються у рейтингу міст із найбільшими заторами.
Вихід — розвивати громадський транспорт, перебудовувати тротуари, щоб було зручно ходити: з затінком, зеленню, пандусами; розвивати мережу велодоріжок. Це мотивувало б людей пересідати на громадський транспорт, більше гуляти пішки чи користуватися велосипедами і самокатами. Адже було б банально простіше проїхатися на автобусі/прогулятися, ніж перейматися, чи вийде знайти паркомісце і платити за паркінг. Тобто реальна потреба в автівках залишилася б лише у тих, хто їде з більш далеких локацій.
В Одесі поки є проблеми з громадським транспортом, адже доїхати близько до моря практично неможливо. У більшості випадків доведеться пройти ще кількасот метрів.
Унеможливлення паркування — ще один метод, що справді може спрацювати. Подібним чином вчинили на Преображенській вулиці — відокремили трамвайні шляхи бетонними делініаторами. Паркування у правій смузі стало фактично неможливим, адже автівки у такому випадку не об’їхати. Однак працювати це все повинно у комплексі, з комфортною альтернативою для містян.
Читати також: В Україні досі немає стратегії воєнної меморіалізації. Розбираємося, як це можна вирішити