«Це про сенси, за які ми воюємо»: в Одесі пройде фестиваль Виделкаfest

Виделкаfest у Чорноморську, 2024 рік. Фото: Виделкаfest/Facebook

Виделкаfest у Чорноморську, 2024 рік. Фото: Виделкаfest/Facebook
Одеса прийматиме фестиваль української культури «Виделкаfest». Три дні будуть наповнені музикою, літературою, кіно, мистецтвом та дискусіями. За словами засновника події, це про сенси, за які українці воюють, про тих, хто бореться та про тих, хто допомагає.
Також у рамках події збиратимуть гроші на вкрай потрібні захисникам евакуаційні комплекси.
Про те, як зародився фестиваль, його мету, особливості події в Одесі та багато іншого — «Морю людей» розповів засновник «Виделкаfest», військовослужбовець Сергій Гнезділов.
Де: Одеська обласна філармонія
Коли: з 25 по 27 липня.
Вхід: вільний, але потрібно попередньо зареєструватися через обмежену кількість місць.
Виделкаfest: з чого усе почалося
Фестиваль 2025 року буде вже третім. Однак почалося все з міста Вилкове.
«Я давно мріяв про якусь велику культурну подію в регіоні. Я вважаю, що фестивалі — це спосіб комунікації в першу чергу. Коли люди приходять на якусь подію, знаходяться в ній тривалий час, обмінюються думками, споживають цей продукт. І, напевно, років з 15 я мріяв, щоб щось подібне відбувалось навіть не у великому місті, а в Вилковому, безпосередньо звідки я. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я постійно відтягував це і казав: ‘не на часі’, як багато хто й зараз продовжує це казати. Ну і все дотягнулося до 2023 року. Я сиджу в окопі під Бахмутом. Це був березень місяць — в мене загинув дуже хороший побратим, з яким тривалий час ми служили. Я сидів в окопі і зрозумів, що якщо я в цьому році не зроблю фестиваль, то я його ніколи не зроблю», — розповів Сергій Гнезділов.

Того ж року Сергій з командою таки провели подію у Вилковому. Потім було дев’ять сезонів спеціальних подій в дев’яти містах Бессарабії. А згодом відбувся другий фестиваль, щоправда, вже у Чорноморську. Причиною стали технічні проблеми.
«Ми перебралися з Вилкового, бо Бессарабія трошки географічно відрізана від України. Там у нас є пропускний пункт Паланка-Маяки. І після першого року, коли ми везли всіх туди через Молдову, ми зрозуміли, що ми не переживемо другий рік. Це було дуже важко, це було дуже стресово, коли люди везуть сцену, а їх зупиняють на КПП і кажуть, що ми вас не пропустимо. Тому через корупційну складову, через багато інших факторів ми зрозуміли, що ми не підемо на такі ризики і не повеземо, станом на зараз, величезну триденну подію туди ще раз», — пояснив засновник «Виделкаfest».
Водночас переїзд корелював з ідеєю організаторів охопити якомога більше міст. За словами Гнезділова, одне із завдань фестивалю — говорити, що культура — це в першу чергу любов для життя, і вона може трансформувати регіон.
Фестиваль у Одесі: яка програма на 25-27 липня
Вже у 2025 році фестиваль вирішили знову перевезти. Цього разу — в Одесу. Причин було багато: серед них як прагнення ще більше розширити межі події, так і технічні моменти.
«Одеса — особливе місце, в якому сходяться памʼять, біль і сила. Ми хочемо, щоб українська культура звучала тут голосно, щиро і по-справжньому. Адже культура — це наш кордон, який ми маємо утримувати щодня. Виделкаfest — це не просто подія. Це памʼять про тих, хто мав бути з нами, але загинув. Це надія, що ми все ж виживемо — і вистоїмо. І це любов. Бо культура — це завжди про любов», — каже Сергій.

У програмі фестивалю три насичені дні, які будуть наповнені різноманітними подіями:
- Музична сцена з живими виступами сучасних українських артистів, серед яких: «Пиріг і Батіг», «Фактично самі», «Мертвий півень», «Курс Валют», «Структура Щастя» та інші.
- Кінопокази найкращих українських фільмів останніх років.
- Літературна програма з читаннями та автограф-сесіями авторів. Учасниками літературної сцени стануть Валерій Пузік, Мар’яна Савка, Олександр Ірванець, Остап Сливинський, Тетяна Власова, Юлія «Тайра» Паєвська, Олена Герасим’юк, Остап Українець, Артем Полежака, Олена Павлова, Богдана Романцова, Ростислав Семків, Олександр Мимрук, Юрій Рокецький, Федір Рудий та багато інших авторів.
- Глядачі побачать музично-поетичний перформанс «Свідки» від Катерини Калитко та Мар’яни Садовської.
- Дискусійні події, публічні обговорення про відновлення, ідентичність, культуру в часи війни. У дискусіях візьмуть участь Максим Буткевич, Ольга Решетилова, Павло Казарін, чинні військовослужбовці тощо.
«В першу чергу, ми розуміємо, що у нас є певна концепція — ‘Пам’ятай, борись, плекай’. Тому у нас серед учасників є Олександр Ірванець — людина, яка поважна в українській культурі, особливо в літературі. І в темі дня ‘Пам’ятай’ ми говоримо про людей мистецтва, які зробили величезний вклад. І от зараз ми бачимо ці плоди, і те, що ось вона — українська культура в цій концепції», — пояснив засновник «Виделкаfest».
Також у рамках одеського фестивалю відбудеться кілька дискусій про особливості регіону, але регіональна компонента — не головна цьогоріч.
«Щоб прямо тематично ставити на регіональну компоненту, на жаль, цього року ні, тому що ще триває війна. Ми б хотіли поки все ж таки говорити про українські сенси більше, ніж про особливості регіону. Наступного року є в планах підсвічувати мультикультурність. Цього року в нас трішки інший пріоритет», — каже Сергій.
3 млн гривень для захисників: на що збирають гроші
У рамках фестивалю проходитиме збір на евакуаційні роботизовані наземні комплекси для військових 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади. Ціль — накопичити 3 млн гривень, щоб придбати шість таких роботів.
«Один з моїх друзів нещодавно отримав поранення, знаходячись на позиціях. Його не могли евакуювати чотири доби — його ледве витягнули звідти. Попри те, що отримував він поранення доволі таки легке, через чотири доби його стан був дуже важким. Саме піхоті зараз потрібні евакуаційні дрони дуже сильно… Для того, щоб витягнути одну людину, потрібно ризикнути і відправити ще чотирьох людей, які, можливо, теж отримають поранення. Саме тому ми збираємо на життя, бо культура — це любов до життя, ми збираємо на шість роботів. Це така мінімашинка, на яку людина лягає, і пілот його [дистанційно] вивозить на цих імпровізованих ношах», — пояснив Гнезділов.
Гроші збиратимуть спільно з фондом Dignitas у різних форматах: аукціони, розіграші, продаж мерчу тощо.
«Це українська подія. Це є ті сенси, за які ми воюємо. Це є зустріч з людьми, які воюють. І це зустріч, щоб допомогти людям, які продовжують воювати», — каже Сергій про «Виделкаfest».
Фестиваль реалізується громадською організацією «Ініціатива «ЛЮДИ»» в співпраці з Одеською ОВА та Одеською міською радою у межах мистецького конкурсу державної установи «Український інститут книги», Культурних Сил та PEN Ukraine за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», European Endowment for Democracy, America House Odesa, Odesa Business Club та Vivat.