Це про Україну через силу і мистецтво: як проєкт MEMENTO ODESA підкорив Європу

MEMENTO ODESA. Фото надане Анастасією Показ

MEMENTO ODESA. Фото надане Анастасією Показ
В Україну у липні повертається «MEMENTO ODESA». Музику, що народилася в Одесі, вже встигли полюбити у Європі. Вона балансує на межі різних стилів, створюючи унікальну симфонію. Як усе почалося, чому проєкт закохує у мистецтво, про благодійну мету — все це і більше в інтерв’ю «Морю людей» розповіла комунікаційна менеджерка проєкту, українська продюсерка та співачка Анастасія Показ.
Перший великий концерт пройде 18 липня в Одеському театрі опери та балету. Вже 19 липня відбудеться прем’єра у Києві. Усі зібрані кошти підуть на тактичну медицину для українських захисників.
Як з’явилася ідея організувати проєкт?
— Музичний проєкт вже існував до 2023 року. Це була музика авторства Себастіана Студніцького — композитора німецького трубача та піаніста.
«ЦЕ ОРКЕСТРОВА МУЗИКА: НА МЕЖІ КЛАСИЧНОЇ, ПОЄДНАНОЇ З ДЖАЗОМ. ДУЖЕ НЕКОНВЕНЦІЙНА В МУЗИЧНОМУ ПЛАНІ. ВОНА СТОЇТЬ ПОМІЖ ЦИХ СТИЛІВ».
Я тоді вже працювала на фестивалі «XJAZZ!», CEO якого є Студніцький. Коли я приїхала, ми почали реалізовувати багато ідей щодо залучення українських музикантів, поширення їхньої музики, запрошення дати концерти в Берліні, в Німеччині загалом.

І класно, що вони [команда] завжди не те що підхоплювали реалізацію цих ідей, а Себастіан і команда, вони ще й самопровокували і придумували ідеї щодо підтримки українських артистів.
«Я ЗАПРОПОНУВАЛА СЕБАСТІАНУ ЗАПИСАТИ ЦЕЙ ПРОЄКТ З ОДЕСЬКИМ ФІЛАРМОНІЧНИМ ОРКЕСТРОМ. І ВІН СКАЗАВ: ДАВАЙ».
Влітку 2023 року Себастіан сказав, що йому треба записати музику для проєкту «MEMENTO» із оркестром, але він не знав, з яким. В плані продакшену музичного — це доволі об’ємний процес. Це великий процес по звукозапису, тому що це не бенд, типу джазовий, а симфонічний оркестр. І я запропонувала йому. Я вже співпрацювала багато в Одесі з філармонією, з їхнім оркестром, я влаштовувала джазові івенти різного масштабу. Ну і звісно, мені було цікаво просунути якісь проукраїнські ідеї Себастіану.
Ми поїхали в Одесу, записали чотири композиції проєкту. Він був вражений професіоналізмом оркестрантів, атмосферою, вайбом міста. Він дуже проникся цим всім.
Композиції вийшли восени 2023 року і дуже зрезонували аудиторії. Нас почали запрошувати зіграти концерти Німеччиною. Так був «забуканий» наш перший тур, який стався у березні 2024 року. Він включав 12 концертів містами Німеччини. Але розпочався він у Одеській філармонії. І це був перший виступ такий публічної Себастіана в Одесі, який пройшов із повним солдаутом.
«БУЛО ТАКЕ ВРАЖЕННЯ, ЩО МІСТУ ЦЕ ДУЖЕ ПОТРІБНО»
Це був неймовірний концерт. Себастіан досі каже, що, може, це був один із найкращих виступів в його житті. Був неймовірний фідбек від аудиторії, був класний вайб на сцені.
MEMENTO ODESA — це відгалуження від основного проєкту чи його переродження?
— Він так переформатувався після цього запису з одеським оркестром, що перейшов із робочої назви «MEMENTO» в «MEMENTO ODESA». Тоді в нього вже почався такий мистецький шлях, доволі інтенсивний.
«ЦЕЙ ПРОЄКТ — ВІН ПОНІССЯ».
Можна сказати, що прям от це вийшло. Ми поїхали в перший тур і після цього одразу ж був «забуканий» наступний. Він відбувся у кінці листопада — на початку грудня 2024-го року. Виступи були у восьми містах Німеччини. Це були дуже великі і потужні зали.
А в Україні мені цікаво це просувати, тому що я б так описала цю музику: вона нескладна. І мені подобається в ній те, що вона це, якби, проста точка входу у світ високого мистецтва для людей, які, мабуть, не зовсім заангажовані в цей світ. Мені здається, що компроміс жанровий, він впускає в себе доволі широку аудиторію.
Ініціатива повністю благодійна. Як це вдалося зробити?
— Ні я, ні Себастіан, ні вся продакшн-група з цього не заробляє нічого. Тому ми можемо робити концерти 100% благодійними і направляти гроші на допомогу. З європейськими концертами відбувається так, що покриваються всі продакшн-витрати. Це логістика, проживання і зарплати оркестрантів. Увесь профіт витрачається на благодійність.
У ході концертів ми вже зібрали понад €30 000 для фонду закупівлі тактичної медицини та благодійної організації Children of Heroes, яка допомагає дітям, що втратили батьків через війну. Цього разу у нас немає конкретної мети, але хотілося б зібрати якомога більше коштів для допомоги захисникам.
«НАЙКРАЩИЙ СПОСІБ ВИСВІТЛЮВАТИ УКРАЇНУ — ЧЕРЕЗ СИЛУ, ТАЛАНТ І МИСТЕЦТВО».
Крім допомоги Україні, я думаю, що такі проєкти — це ще й найкращий спосіб висвітлювати Україну: не через біль, якого купа, не через страждання, які у кожному куточку, у кожній родині, а через силу, талант, мистецтво.
Це те, чим я займаюся все життя. І це те, що я знаю: як просувати, як з цим працювати. Ще мені здається доречним наразі висвітлення будь-якої діяльності, пов’язаної з Україною через талант, через щось красиве і щире. Тому що страждання та криваві відео, на жаль, більше не працюють.
Чому обрали напрям тактичної медицини для допомоги ЗСУ?
— Фонд закупівлі тактичної медицини — це наші близькі друзі, які цим займаються. Я бачу повну прозорість того, як вони це роблять. Я бачу їхню заангажованість у процесі, їхній професіоналізм. Ми близькі, я їм довіряю.
Для мене це спосіб, заснований на довірі співпраці. Ще я високо оцінюю необхідність цієї ініціативи, тому вирішила, що це ідеальний напрямок, з яким ми можемо співпрацювати.
«ДЛЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ АУДИТОРІЇ Є ЯКИМОСЬ ЕМОЦІЙНИМ БАР’ЄРОМ ДОНАТИТИ НА ЗАКУПІВЛЮ ЗБРОЇ ЧИ НА ЩОСЬ З НЕЮ ПОВ’ЯЗАНЕ».
Я відчуваю в них цей бар’єр. І я не збираюсь його ламати. Ми не для того, щоб щось ламати, а для того, щоб налагодити якусь гнучку схему, в якій ми можемо бути ефективними. Бути цим мостом між європейською аудиторією та прямим донатом на фронт.
Що стало ключем до успіху MEMENTO ODESA?
— Підхопили як захоплення аудиторії, так і схеми, які ми налагодили: і бюрократично, і з виїздом оркестру. Я розуміла, що це класний кейс для оркестрових музикантів, для реалізації.
«МУЗИКАНТАМ ТРЕБА БУЛО ДЕСЬ РЕАЛІЗОВУВАТИ ЕНЕРГІЮ».
З початком повномасштабного вторгнення Росії культурне життя трошки просіло. І цю енергію оркестрантам треба було десь реалізовувати. Тому для них це був такий дуже passion project.
Ну і, звісно, те, як реагувала аудиторія. Це дало нам можливість продовжувати робити з кожним туром якісь все більші майданчики, розширювати охоплення.
Ми були у травні в маленькому турі трьома містами Німеччини. І у листопаді 2025 року ми їдемо у великий тур, де буде від 12 до 15 концертів. Воно якось несеться. І я думаю, що воно несеться, тому що в Німеччині є певна ніша для такої музики.
MEMENTO ODESA повертається в Україну. Чому Одеса та Київ?
— Одеса — це місце народження проєкту. Це мій дім. І так сталося, що ми починаємо будь-який наш тур, ініціативу чи запис із концерту в Одесі. Наразі це буде оперний театр — це такий next level майданчик, на якому дуже хотілося б показати цю ініціативу.
А от в Києві це буде прем’єра. Це для нас наразі два основні напрямки в Україні. Крім цього, у серпні буде концерт у Львові.
«ХОТІЛОСЯ Б РОЗШИРИТИ УКРАЇНСЬКУ ГЕОГРАФІЮ».
Немає взагалі ніяких меж: просто хочеться заграти Україною — грати — і не тільки у великих містах. Просто показувати цю музику, натхнену Україною, українцям.
Чи зацікавить концерт тих, хто не розуміється на класичній музиці?
— Моя основна думка в тому, що «MEMENTO ODESA» — це цікава точка входу в інший пласт мистецтва. Це не занадто складно, як Вагнер, чи щось таке жорстко-класичне. І це не занадто складно, як якийсь неймовірний експериментальний ф’южн-джаз. Це поєднання обох стилів, але дуже зрозуміле людині, яка не є якимось скаженим шанувальником класичної музики.
«ЦЕ ЦІКАВО І НЕКОНВЕНЦІЙНО В ПЛАНІ ЖАНРОВОСТІ».
Та це просто красиво, тому що коли ти приходиш і чуєш оркестр, це завжди інші переживання. Я думаю, що завдяки цьому проєкту можна долучитися до високого мистецтва, не маючи ніякого музичного бекграунду.
А ще — це переживання. І це класний емоційний досвід. Тому що драматургія концерту розвивається дуже неочікувано. Її палітра широка: від чогось міцного, драматичного і мінорного до якогось оркестрового техно-двіжу. Завдяки цій поліфонії емоційній, я думаю, можна пережити дуже цікавий досвід емоційний.
Хто залучений до організації благодійної ініціативи, хто допомагає?
— Я займаюся джазом давно і в музичній сфері давно, тому мені є на кого покластися. Є звукачі, світловики, яким я довіряю, з якими я співпрацювала останні 8 років. Вони з великим захопленням підтримують цю ініціативу і роблять усе можливе, щоб вона була реалізована в найкращому вигляді.
Команда в Одесі, яка мені допомагає, працює на ентузіазмі та доброму слові, тому що їм подобається музика, їм подобається ця ініціатива.
Також є в Одесі основний патрон — це Тарієл Хаджишвілі, завдяки якому можливо зробити цей концерт благодійним. Також у місті наш партнер — це фонд, який займається збором тактичної медицини. Вони допомагають з продакшеном.
В Києві ми співпрацюємо з ТОВ INVEST OIL та Євгеном Капустянським, який також покриває нам всі витрати, для того, щоб мати можливість зробити концерт повністю благодійним.
Чи розвивається в Україні музична екосистема у порівнянні з 2023-2024 роками?
— Я, на жаль, бачу, що багато митців на якомусь кордоні виживання.
Я думаю, що їм зараз дуже складно і легше не стає, на жаль. Я думаю, що створення цієї екосистеми, воно можливо через обмін досвідом, через подорожі, через запрошення на концерти та за кордон. Це повинно жити, це повинно циркулювати.
Наразі в Україні цього, на жаль, немає. Але ми сподіваємося, що дуже згодом буде. І я залюбки займуся тим, щоб якось дати поштовх цій системі.
Тому що є багато планів: привозити класних музикантів, робити фестивалі.
— Усі ці три роки ми займалися тим, що запрошували джазових музикантів виступати на європейських майданчиках. Наразі це стало неможливо.
Тому, наприклад, в останній тур MEMENTO поїхали майже лише жінки. Їх більшість в оркестрі, але кількох чоловіків за відсутністю навіть не змоги, а сприяння у цьому процесі — ми не змогли це зробити. І ми вирішили не ризикувати.