Новини

Україна отримала перші кошти від заморожених російських активів у Британії

Україна отримала перші кошти від заморожених російських активів у Британії

В Україну надійшли перші кошти від Великої Британії, забезпечені доходами від заморожених російських активів. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Згідно з заявою прем’єра, Україна отримала 752 млн фунтів стерлінгів у межах ініціативи G7 ERA. Ці кошти будуть спрямовані на зміцнення обороноздатності країни. 

«Дякую уряду Великої Британії та нашим партнерам з G7 за механізм, який примушує російські кошти працювати на Україну. Розраховуємо, що всі суверенні активи РФ у майбутньому будуть конфісковані й передані на користь нашої держави», — зазначив Шмигаль.

У 2025 році Європейський Союз надасть Україні 35 млрд євро фінансової допомоги в рамках ініціативи G7 ERA та програми Ukraine Facility.

Раніше міністр фінансів України Сергій Марченко і канцлерка казначейства Великої Британії Рейчел Рівз підписали угоду про надання Україні кредиту в 2,26 мільярда фунтів стерлінгів (близько трьох мільярдів доларів), про це 1 березня повідомило Міністерство фінансів. Ці кошти є частиною механізму Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) країн G7 загальним обсягом 50 мільярдів доларів.

Механізм Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) країн G7 передбачає надання Україні приблизно 50 мільярдів доларів у вигляді позик, забезпечених прибутками від заморожених російських суверенних активів. Ці кошти спрямовані на підтримку бюджету, військових потреб та відновлення інфраструктури України.

Заморожені російські активи: що відомо

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну на території інших країн були заблоковані активи Банку росії загальною вартістю приблизно 260 млрд євро. Близько двох третин із них перебувають у Європейському Союзі.

Зокрема, бельгійська компанія Euroclear зберігає приблизно 191 млрд євро, що належать російському Центробанку. За даними Financial Times, у 2023 році компанія отримала близько 4,4 млрд євро прибутку від цих активів.

Водночас представниця Міністерства фінансів США наголосила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму навіть у разі конфіскації цих активів.

У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих російських активів. Для цього керівництву Євросоюзу необхідно досягти узгодженості у відповідних рішеннях.

У березні 2024 року лідери ЄС ухвалили політичне рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для підтримки України, однак без конкретного плану дій. Про це заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час брифінгу за підсумками першого дня саміту ЄС. Угорщина, своєю чергою, блокує повну конфіскацію цих активів на користь України. Про це раніше повідомляло німецьке видання DW з посиланням на джерела.

8 травня 2024 року посли країн ЄС погодили заходи щодо використання надприбутків від заморожених активів Росії для відновлення та озброєння України. Про це повідомило головування Бельгії в Раді ЄС.

23 жовтня 2024 року Рада ЄС затвердила рішення про надання Україні кредиту в розмірі 35 млрд євро в межах зобов’язань G7.

 

Читати також: Засновник TAF Drones інвестує мільйон доларів у боротьбу з ворогом: дрони та розвідка

Завантажити ще...