Україна почалася не у 1991 році: що символізує День Державності

Український прапор. Фото: Генштаб ЗСУ/Facebook

Український прапор. Фото: Генштаб ЗСУ/Facebook
Цей день є символом того, що українська державність почалася не 30, а понад тисячу років тому. Це не лише свято, а й меседж для усього світу, що розвінчує російські міфи про нібито молоду Україну.
Про те, як з’явився День Державності, чому його відзначення перенесли та інші цікаві факти — читайте у матеріалі «Моря людей».
15 липня: як з’явилося свято
Свято було запроваджене указом Президента ще у 2021 році — Володимир Зеленський підписав його під час урочистостей до 30-ї річниці Незалежності України. Ідея у тому, щоб утвердити спадкоємність понад тисячолітньої історії українського державотворення і підкреслити, що українська державність почалася не 30, а понад тисячу років тому.
Свято символічно пов’язане з Днем хрещення Київської Русі-України. Цього ж дня вшановували пам’ять про князя Володимира Великого — видатного державотворця. Тому два роки підряд його відзначали 28 липня.
Однак вже з 2024 року святкування перенесли на 15 липня через перехід Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на Новоюліанський календар. Тобто його змістили на той день, на який тепер припадає День хрещення Київської Русі-України.
«День Української Державності покликаний утвердити спадкоємність історії, що бере свій початок не з XX століття, а з князівського періоду Київської Русі. Саме тому в офіційній концепції свята особливий акцент зроблено на персоні князя Володимира Великого, Хрестителя Русі, як символі державотворення і духовного єднання. Попри численні спроби знищення української ідентичності — від ліквідації Гетьманщини до русифікації, голодоморів та репресій — українська державність ніколи не зникала з пам’яті народу. Її відлуння звучало в боротьбі січових стрільців, у проєктах Української Народної Республіки, в діях дисидентів радянського часу, «Руху» наприкінці 1980-х років», — зазначили у апараті Верховної Ради.

День Державності: яка символіка
Цей день має свій особливий символ — це чотири тризуби. Вони символізують боротьбу, незалежність, історію та ідентичність. До всього, тризуб був символом князя Володимира Великого.

«Історія українського державотворення сягає своїми джерелами Руської середньовічної держави, центром якої був Київ. Саме Русь заклала фундамент державницьких традицій українців. Звідси родом герб, грошова одиниця, а, головне, Київ як політичний і культурний центр України. Традиції Русі у розбудові загальноєвропейського культурно-релігійного простору продовжили, зокрема, Галицько-Волинське князівство, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна», — зауважили в Українському інституті національної пам’яті.