Україна створює космічні війська? Пояснюємо, що робитиме Управління космічної політики в Міноборони


У Міністерстві оборони заявили про створення Управління з космічної політики. З цього моменту в Інтернеті це охрестили створенням «космічних військ». Пояснюємо, чим займатиметься управління та як космічні технології використовує Україна у веденні війни.
Про створення Управління з космічної політики стало відомо під час форуму Space For Ukraine. Головна мета нової структури – об’єднати внутрішні та зовнішні можливості для розвитку українського військового космосу, пояснюють у Міноборони.
Управління буде напрацьовувати нормативно-правову базу, шукати найактуальні космічні технології, а також стане єдиною точкою входу для взаємодії з внутрішніми та зовнішніми стейкхолдерами у цій сфері: розробників, науковців, підприємців, міжнародних партнерів.
В перші два роки Управління космічної політики проведе аудит космічної інфраструктури. який визначить критичні потреби. Також сформують стратегічні документи, які визначатимуть вектор розвитку галузі. Наступний етап — розробка власних супутників, систем космічної ситуаційної обізнаності та їхня інтеграція в оборонні технології. Фінальним кроком буде створення цілісного космічного сегмента оборони — супутникового угруповування, яке даватиме аналітику в режимі реального часу і стане частиною глобальних безпекових проєктів.
Як Україна використовує космічні технології у війні
Україна активно використовує космічні технології у війні для розвідки, координації дій та зв’язку. Українські військові використовують супутникові знімки для виявлення та знищення техніки противника. Наприклад, завдяки супутнику ICEYE, який Україна придбала у 2022 році, було ідентифіковано тисячі ворожих об’єктів, включаючи літаки, ракетні комплекси та понтонні переправи.
Україна також користується супутниковими знімками, що надаються такими компаніями, як Maxar Technologies і Planet Labs. Зображення високої роздільної здатності допомагали виявляти скупчення російських військ, виявляти артилерійські позиції та фіксувати наслідки ударів.
Використання Starlink від SpaceX забезпечує безперебійний зв’язок українським військовим навіть в умовах глушіння традиційних каналів зв’язку. Це дозволяє ефективно координувати дії та передавати оперативну інформацію.
Також Україна активно розробляє дрони та наземні роботизовані комплекси, багато з яких кодифіковані за стандартами НАТО. Деякі нові моделі використовують супутниковий зв’язок для навігації та передачі даних.
Росія теж використовує космічні технології у війні проти України. Наприклад, застосовує дрони, які працюють у взаємодії з супутниковими системами. У вересні 2024 року українські військові збили «шахед», оснащений супутниковим зв’язком Starlink від SpaceX. Крім того, після анексії Криму у 2014 році Росія взяла під контроль Центр управління випробування космічних засобів у Євпаторії, який використовувався для супутникових програм України та міжнародних партнерів.