Новини

USAID стопає фінансування проєктів в Україні

USAID стопає фінансування проєктів в Україні

Український офіс USAID стопнув фінансування в Україні. Директива адміністрації Трампа зупинила міжнародну підтримку, яка допомагала бізнесу, ветеранам і незалежним медіа. Уже є перші втрати — закриваються важливі ініціативи, такі як Veteran Hub у Вінниці, а редакція медіа «Цукр» змінює бізнес-модель. Рішення Трампа є тимчасовим, але наслідки можуть бути серйозними. 

Розповідаємо, чи є шанс зупинити скорочення фінансування, та що може зробити кожен з нас, щоб підтримати важливі проєкти в Україні. 

Директива Дональда Трампа про призупинення фінансування міжнародної допомоги – це тимчасове рішення адміністрації США, яке передбачає перегляд програм фінансової підтримки в інших країнах, зокрема в Україні.

Першочергово це стосується Агенції США з міжнародного розвитку (USAID), у якої до інавгурації Трампа було чимало проєктів в Україні. Загалом, з початку повномасштабного вторгнення армії РФ, USAID підтримало понад 26 тисяч малих і середніх підприємств в Україні, що допомогло зберегти щонайменше 156 тисяч робочих місць.

USAID стопає фінансування проєктів в Україні

Рішення Трампа називають «тимчасовим». Наразі головна ідея призупинення підтримки полягає в аудиті. Він проходитиме наступним чином:

  1. Призупинення коштів – США на 90 днів зупинили виділення грошей на всі програми USAID та інші форми міжнародної допомоги. Це не означає, що фінансування повністю скасоване, але його тимчасово заморозили, поки не проведуть аудит.
  2. Перевірка ефективності – Вашингтон хоче оцінити, чи всі витрати відповідають інтересам США, чи програми дійсно приносять користь і наскільки прозоро використовуються кошти.
  3. Можливі скорочення – після аудиту деякі проєкти можуть відновити фінансування, але інші можуть бути закриті або змінені.

Наслідки директиви вже помітні. Одними з перших повідомили про припиняння діяльності простору Veteran Hub у Вінниці та Лінії підтримки (колцентр, – ред.)

«Воїни, ветерани/нки та їхні близькі поки не зможуть отримувати юридичні та психологічні консультації, підтримку у пошуку роботи, освітніх і грантових можливостей, персональний супровід  онлайн і особисто у Вінниці», — повідомила старша менеджерка партнерств Veteran Hub Іванка Стець. 

USAID стопає фінансування проєктів в Україні
старша менеджерка партнерств Veteran Hub Іванка Стець

Також директива Трампа почала впливати на українські медіа. 

«”Цукр” залежний від американських коштів на 60%. Держдепартамент призупиняє фінансування щонайменше на 90 днів. Схоже, настав час «зараз або ніколи». Більшу половину часу існування Цукру ми мріяли про зменшення залежності від грантових коштів і робили для цього різне: надавали комерційні послуги, розробляли власний мерч, часом навіть в умовах пандемії та війни вдавалося проводити комерційно успішні івенти», — повідомив співзасновник і керівник медіа «Цукр».

USAID стопає фінансування проєктів в Україні
співзасновник і керівник медіа «Цукр» Дмитро Тіщенко

Наслідки скорочення підтримки для незалежних медіа в країні: 

  1. Фінансова нестабільність
    Багато незалежних медіа в Україні залежать від міжнародного фінансування, включаючи гранти USAID. Без цих коштів редакції можуть зіткнутися з браком ресурсів для забезпечення роботи, оплати праці журналістів, виробництва контенту та технічного забезпечення.
  2. Зниження якості та обсягу контенту
    Брак фінансування може призвести до скорочення обсягів інформаційного продукту, зниження якості розслідувань, аналітики чи висвітлення складних тем, таких як корупція, реформи чи війна.
  3. Посилення залежності від комерційних або політичних інтересів
    У пошуках фінансування медіа можуть звертатися до приватних джерел, що іноді пов’язано з ризиком редакційної залежності від політичних або бізнес-структур. Це може загрожувати об’єктивності та неупередженості інформації.
  4. Скорочення підтримки журналістських розслідувань
    USAID часто фінансує програми, спрямовані на розвиток розслідувальної журналістики. Припинення підтримки може обмежити можливості для викриття корупційних схем та зловживань.
  5. Зменшення доступу до якісної інформації в регіонах
    Особливо гостро це може вдарити по регіональних медіа, які часто мають обмежені фінансові ресурси навіть за умови міжнародної підтримки.
  6. Загроза медіаплюралізму
    Фінансування USAID сприяє збереженню різноманітності медійного ландшафту в Україні. Його втрата може призвести до монополізації інформаційного простору великими гравцями.

Водночас дипломати з Бюро у справах Європи та Євразії Держдепартаменту США звернулися до держсекретаря Марко Рубіо з проханням виключити Україну з цієї директиви, враховуючи критичну важливість підтримки країни в умовах війни. Про це повідомляє Financial Times. 

В умовах сьогоднішніх обмежень фінансування, такі ГО як Veteran Hub або незалежні медіа як «Цукр» потребують вашої безпосередньої залученості у їх роботу.

Яким чином ви можете допомогти?

  1. Фінансова підтримка
  • Підписуйтесь на платні послуги улюблених медіа.
  • Робіть пожертви через краудфандингові платформи.
  • Запропонуйте гранти чи спонсорство медійним ініціативам.
  1. Співпраця та партнерство
  • Підтримуйте спільні проєкти між бізнесом, ГО та медіа.
  • Рекламуйте свою діяльність через незалежні видання — це вклад у їх розвиток.
  1. Інформаційна підтримка
  • Поширюйте якісні матеріали незалежних медіа.
  • Розповідайте про їх важливість у ваших спільнотах та серед колег.
  1. Створюйте приклади успіху — діліться своїми історіями для матеріалів, що надихатимуть інших підтримувати зміни. 
Завантажити ще...