Новини

В Одесі для військових ввели податкову пільгу на житло: як вона працюватиме у 2026 році

В Одесі для військових ввели податкову пільгу на житло: як вона працюватиме у 2026 році

Вид на Одесу. Фото: Одеська міська рада

В Одесі у 2026 році діятиме 100% пільга з податку на житлову нерухомість для двох категорій громадян. Йдеться про учасників бойових дій і родин загиблих воїнів. 

Відповідне рішення 2 липня 2025 року ухвалила Одеська міська рада.

На практиці це означає, що військові (не всі) та рідні полеглих захисників не сплачуватимуть цей податок за увесь наступний рік.

Українські захисники повинні мати підтверджений статус учасника бойових дій (УБД). Важливо: у випадку з цією пільгою йдеться не лише про тих, хто отримав його у період повномасштабного вторгнення чи АТО/ООС, а й ветеранів часів СРСР, учасників миротворчих місій тощо. З повним списком можна ознайомитися у статті 6 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Щодо родин загиблих, то членами сім’ї, згідно із законодавством, вважаються:

  • батьки;
  • чоловік або дружина (якщо не одружився вдруге) — незалежно від того, виплачується йому/їй пенсія чи ні;
  • діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;
  • діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття — у такому випадку наявність своєї сім’ї вже не грає ролі;
  • діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти;
  • утриманці загиблого (померлого), яким виплачується відповідна пенсія.

Є ще кілька нюансів щодо пільги:

  1. Вона застосовується тільки до тих квартир/будинків (або їх часток), які перебувають у власності учасника бойових дій або членів його родини.
  2. Одна людина може застосувати її тільки для одного житла.

Що таке податок на житло

Податок на житло, а точніше на житлові приміщення, сплачують власники квартир і будинків, житлова площа, яких перевищує визначені законом обсяги, пояснили у Державній податковій службі України.

Робити внески мають як фізичні, так і юрособи та навіть нерезиденти.

У яких випадках треба платити:

  • якщо квартира має площу понад 60 квадратних метрів;
  • за будинок понад 120 кв. мерів;
  • якщо це інший тип житла чи його частка — понад 180 кв. метрів.

Рахується вся житлова площа, що у власності однією людини. Тобто якщо у вас дві квартири (або, наприклад, одна і частка іншої), то податок вираховуватиметься із суми площ. 

Єдиної ставки немає. Її визначає місцева влада. При цьому розмір податку станом на 2025 рік не може перевищувати 1.5 % від мінімальної зарплати за 1 квадратний метр. 

Важливо! Податок сплачується раз на рік. Тобто у 2026 році треба буде заплатити за 2025 (до 1 липня).

Як це все працює на конкретному прикладі: у 2025 році мінімальна зарплата становить 8 000 гривень, отже максимальний розмір ставки за 1 кв. м — 120 гривень. Платити треба тільки за ті квадратні метри, що перевищують норму. Так, якщо квартира 65 кв. м, а норма 60, то нараховується податок тільки на 5 квадратних метрів. Тобто максимальний розмір податку може становити 600 гривень. Але нагадуємо, у кожному регіоні місцева влада визначає ставку самостійно, тому сума може бути і меншою. Ставка може бути різною навіть в окремих містах однієї області.

Завантажити ще...