В Україні суд вперше визнав одностатеву пару сім’єю: що це змінює

Тимур Левчук та Зорян Кісь. Фото: Teenergizer

Тимур Левчук та Зорян Кісь. Фото: Teenergizer
В Україні питання хоч якогось узаконення одностатевих стосунків досі на паузі. Легалізація шлюбів вимагає змін до Конституції, що неможливо під час воєнного стану. Перспективний законопроєкт про цивільні партнерства так і не дійшов до сесійної зали. Чи не найбільшим зрушенням за останні роки стало рішення суду у Києві. Воно не вирішує багатьох проблем, але створює прецедент, який може допомогти іншим таким парам.
Про рішення суду, про те, що таке фактичні шлюбні відносини, реєстровані партнерства і всю історію з легалізацією — читайте у матеріалі «Моря людей».
Зорян Кісь і Тимур Левчук: суть позову
Деснянський районний суд Києва у червні 2025 року встановив факт проживання однією сім’єю двох чоловіків. Тобто було визнано наявність фактичних шлюбних відносин між ними.
Йдеться про справу першого секретаря посольства України в Ізраїлі Зоряна Кіся і його партнера — громадського активіста Тимура Левчука. З червня 2024 року Зорян перебуває на дипслужбі за кордоном. Однак його партнеру, з яким вони живуть разом з 2013 року, було відмовлено у праві супроводу як члену сім’ї. Річ у тім, що українське законодавство визнає поняття шлюбу тільки як сімейний союз жінки та чоловіка.
«Ще у 2017-му [році] пара провела цивільну церемонію в Україні, а у 2021-му — офіційно уклала шлюб у США. Через відмову Міністерства закордонних справ визнати їх членами однієї сім’ї, чоловіки звернулися до суду», — розповіли у громадській ЛГБТ-організації «Інсайт», яка супроводжувала справу.

Судову заяву було подано ще у вересні 2024 року, але тоді чоловікам відмовили у відкритті провадження. Не спрацювала навіть апеляція. Дійшло до розгляду у Верховному суді, який врешті задовольнив касаційну скаргу та направив справу на новий розгляд.
Деснянський суд ухвалив рішення на основі:
- спільного проживання;
- наявності спільного бюджету;
- придбаного разом майно;
- тривалих стосунків.
Для встановлення цих фактів проводили допити свідків, досліджувалися навіть сімейні фото чоловіків, фото з церемонії їхнього одруження, квитки на авіарейси тощо.
У рішенні суд спирався не лише на Конституцію України, а й на практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
«Рішення створює важливий прецедент у справі правового визнання одностатевих стосунків в Україні. На тлі відсутності законодавчо закріплених інститутів (реєстрованих партнерств чи шлюбів), судове визнання факту сімейних відносин — це наразі єдиний інструмент захисту прав таких пар», — пояснили у «Інсайті».
Фактичні шлюбні відноси: що це таке
Фактичні шлюбні відносини — це той самий цивільний шлюб, але мовою закону. Тобто партнерство офіційно не зареєстроване, але пара веде спільний побут, має спільний бюджет, майно тощо, пояснили юристи з Безоплатної правничої допомоги.
Сам термін найчастіше застосовується у судовій практиці. Наприклад, пара розійшлася і треба поділити майно, яке вони спільно нажили. Хоч вони і не оформлювали стосунки офіційно, через суд можна довести наявність фактичного шлюбу, а отже і деяких прав та обов’язків подружжя. У такому випадку майно ділиться між колишніми партнерами так само, як і між офіційним подружжям.

Що є доказом перебування в цивільному шлюбі:
- показання свідків;
- свідоцтво про народження спільної дитини;
- довідки з місця проживання;
- виписки з будинкових книг про реєстрацію або вселення;
- докази сумісного придбання майна (чеки, квитанції, рахунки тощо);
- спільні фотографії, в тому числі із спільного відпочинку чи з батьками;
- довідки житлових організацій та сільських рад про сумісне проживання.
- церковні документи про проходження обряду вінчання;
- листи особистого та ділового характеру ;
- заяви, анкети, переписки, з яких вбачається, що чоловік та жінка вважали себе подружжям та піклувалися один про одного.
Доведений фактичний шлюб навіть дає право на спадщину. Щоправда, юристи кажуть, що у разі відсутності заповіту на користь партнера, шансів отримати спадок досить мало. Згідно із законодавством, цивільний чоловік або дружина успадковують лише в четверту чергу за умови, що партнери проживали разом та вели спільний побут не менше 5 років.
Одностатеві шлюби: яка ситуація в Україні
В Україні одностатеві шлюби станом на 2025 рік досі заборонені. Певні зрушення щодо хоч якогось розв’язання проблеми почалися у 2022 році.
Влітку на сайті офіційного інтернет-представництва Президента була зареєстрована петиція щодо легалізації одностатевих шлюбів. Вона набрала понад 28 000 голосів, тож була передана на розгляд Володимиру Зеленському (треба набрати мінімум 25 000 підписів).

У офіційній відповіді йшлося, що в умовах воєнного або надзвичайного стану не можна змінювати Конституцію (а це необхідно, щоб узаконити одностатеві шлюби). Однак запропонували альтернативу — зареєстровані цивільні партнерства. Кабміну було доручено напрацьовувати варіанти рішень. Такий варіант підтримало багато ЛГБТІК+ організацій.
Вже у березні 2023 року у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Однак на цьому фактично все закінчилося. Акт так і не було винесено на голосування. Головна ініціаторка документа депутатка Інна Совсун у липні 2024 року прокоментувала ZMINA, що члени Комітету правої політики фактично відмовилися голосувати за передання.
Вже у листопаді Зеленський пообіцяв підписати закон, коли Рада його проголосує. На той момент Міноборони та Мін’юст вже зняли зауваження, які до того висували. Також його підтримав комітет ВРУ з питань здоров’я нації.
Цікаво, що про реєстровані партнерства в Україні говорили ще раніше. У 2018 році Міністерство юстиції України мало розробити та подати до парламенту законопроєкт, але процес було зупинено (як писали ЗМІ, через вплив деяких народних депутатів).
Законопроєкт 9103: простими словами про головне
Коротко про головне у законопроєкті:
- це не те саме, що цивільний шлюб — такий союз буде зареєстрованим і може укладатися повнолітніми як однієї, так і різних статей;
- це не офіційний шлюб — тобто не всі права партнерів у повноцінному шлюбі і такому будуть збігатися, але реєстровані партнери зможуть додатково укласти договір і визначити майнові права та обов’язки, правовий режим майна, яке є у їхній власності та порядок його поділу;
- шлюб у іншій державі — цивільне партнерство в Україні — якщо партнери однієї статі одружилися у іноземній державі, в Україні ці відносини автоматично прирівнюватимуться до законного реєстрованого партнерства;
- кожен з реєстрованих партнерів має право припинити відносини — так само як і розірвати шлюб, все робитиметься офіційно;
- спільне майно — ділиться так само, як при розлученні, якщо договором між ними не встановлено іншого;
- спадок — такі партнери вважаються один щодо одного спадкоємцями першої черги;
- заповіт — можуть складати спільний;
- пенсія, грошові виплати — мають право на призначення пенсії, грошової допомоги та на інші соціальні гарантії, у випадках, передбачених законодавством (наприклад, у разі загибелі одного з партнерів під час служби у війську);
- відпустка за сімейними обставинами — мають право оформлювати;
- упізнання тіла в разі раптової смерті іншого — можуть залучатися (ще можуть ознайомлюватись з медичним висновком про причини смерті, оскаржувати його, а також забрати тіло з моргу для поховання);
- у разі зникнення безвісти (наприклад, на фронті) — партнери належать до близьких родичів, тобто мають право дізнаватися про стан розслідування/пошуків.
Тобто цивільні партнери у випадку ухвалення акту отримають майже всі ті ж права, що і люди у шлюбних відносинах. Одна з ключових відмінностей — вони не зможуть разом всиновлювати дітей.

Читати також: Я людина, сприймайте мене як людину: історія Леона, який здійснив трансгендерний перехід