Волонтери створили петицію із проханням включити окопні свічки до номенклатури постачання Силам оборони


Волонтери просять включити окопні свічки до офіційної номенклатури постачання Силам оборони. Це потрібно, аби кошти на виготовлення свічок або ж вони у готовому вигляді не оподатковувалися. Для цього волонтери благодійного фонду «Берег життя» створили відповідну петицію на сайті Кабміну.
Саму ідею створення петиції запропонував волонтер фонду Ігор Бутник. Він за фахом аудитор та помічає нюанси, які можуть заважати працювати благодійним організаціям. У випадку зі свічками виходить так, що волонтери передають їх як допомогу армії, але повинні за матеріали сплачувати податки.
Окопні свічки відсутні в номенклатурі постачання Сил оборони. А військові не можуть прийняти на баланс те, чого там нема. Наприклад, не можуть замовити окопні свічки за актом на склад частини, щоб потім швидко розподіляти їх за ротами. З іншого боку, волонтери мають сплачувати податки з вартості матеріалів і коштів, зібраних на закупівлю парафіну та інших матеріалів для окопних свічок. Також благодійним фондам складно отримати сировину від організацій-донорів, бо списання (передача) матеріалів для окопних свічок теж оподатковані. Це все ускладнює роботу волонтерів і передачу бійцям окопних свічок, які нерідко є життєво необхідними на фронті, — пояснюють автори петиції та представники фонду «Берег життя».
У фонді виготовленням свічок почали займатися восени 2022-го року. Команду для цього зібрав волонтер Віктор Ясинський.
У 2022 році ми хапались за все, що нам здавалось реалістичним з урахуванням наших можливостей. Тобто, наприклад, ми ніколи не брались за дрони, бо це дорого та/або треба мати технічну освіту, — розповів волонтер фонду Віктор. — Починалось все це процесом на кілька квартир, картон нарізали на парадній однієї з волонтерок, Юлі, крутили заготовки у мене вдома, а заливали у Юлі на подвір’ї — Юля заживила кілька електроплиток через подовжувач. Але у Юлі були м’яко кажучи не патріотичні сусіди, тож прийшлось все “господарство” перевезти до мене. У жовтні 2022 до нас приєдналась волонтерка Катя Жерш з друзями. Вони знайшли приміщення у одній зі шкіл міста, та зробили там нашу першу заливочну майстерню, яка працювала з жовтня 2022 до кінця квітня 2023. Катя зараз живе у іншій країні, але частина людей, яких вона познайомила з нами, тепер увійшли до основної нашої команди
Наразі у фонді виготовленням свічок займаються близько двох десятків людей. При цьому волонтери роблять не лише окопні свічки, а й свічки та мазь від комарів, мазі із ранозагоювальним ефектом, зігрівальні масажні розтирки із знеболювальним ефектом. Також завдяки донатам купують для військових серветки для дезактивції хімічної зброї, спреї від кліщів з перметрином, мишоловки-липучки, сушкар та хімічні грілки.
Є люди, які приходять/приїжджають допомогти на певний час, від 1 тижня до 3 місяців, переважно це іноземці. Є люди, які мешкають в Одесі, але приходять допомагати 1-2 рази на місяць, але протягом більше ніж 3 місяців. Є люди, які формально не є волонтерами фонду, але допомагають постійно на “аутсорсі”, наприклад, заповнюють бляшанки картонними стрічками у себе вдома, а потім передають нам ці заготовки для окопних свічок, — розповідає про команду волонтерів Віктор.
Потреба в окопних свічках — надвисока, кажуть волонтери. Наприклад, фонд «Берег життя» у холодний сезон передає понад 10 тисяч штук на місяць. Це 3-5 тонн ваги, залежно від середнього розміру свічки, пояснюють волонтери. Запити на свічки є навіть у теплий сезон, бо з їхньою допомогою військові сушать речі та готують їжу.
Ми збираємо вторинну сировину — бляшанки та картон, сортуємо їх за розміром та типами. Те, що придатне, йде у роботу, непридатне — до пунктів прийому вторинної сировини, а отримані кошти йдуть на дрібні закупівлі та оплату послуг, такі як скотч, маркери, маленькі відправлення Новою поштою тощо. Ми збираємо донати, за які ми купляємо парафін та стеарин. Також ми збираємо недогарки свічок по ресторанах, а час від часу іноземці нам відправляють недогарки великих різдвяних свічок. Кілька підприємств на Одещині нам передають соняшникову олію як благодійність. Свічкову масу ми робимо 3-компонентною: парафін, стеарин та олія у певній витриманій пропорції. Стеарин працює як загущувач. Така свічка залишається твердою навіть влітку та не коптить. Наші волонтери (у широкому значенні) сортують, нарізають картон на стрічки, заповнюють бляшанки, готують свічкову масу, заливають заготовки та пакують готові свічки у коробки. Ну й відправляють коробками свічки бійцям, — розповідає Віктор.
До речі, до команди волонтерів на початку діяльності долучився і американський письменник та драматург Дрю Кацман. Ось тут можна подивитися інтерв’ю з ним, коли він працював в одній із майстерень фонду «Берег життя». Наразі він поїхав волонтерити до Харкова. Також до команди приєднуються люди з Великобританії, США, Німеччини, Швеції, Австрії та інших країн.
