Інтерв'ю

Вибір, біль та віра: історія бойового медика «Монте»

Вибір, біль та віра: історія бойового медика «Монте»

Бойовий медик із позивним «Монте» народився у Вірменії, але вже понад 20 років живе в Україні. Коли почалося повномасштабне вторгнення, він, як і багато одеситів, займався волонтерством — наповнював мішки піском, будував блокпости. Але коли загинув його друг, усе змінилося.

«На мене дуже вплинула загибель Діми Слущенка, футболіста з Одеси. Він пішов служити, а я навіть не знав про це. Просто одного дня мені зателефонували і сказали, що він загинув під Бахмутом. Тоді я зрозумів, що смерть поруч, що вона забирає моїх друзів, яких я знав понад десять років. Це був дзвіночок: треба брати до рук зброю», — каже «Монте».

Чому віра стала для нього стрижнем у війні? Як вирішується моральна дилема, коли потрібно рятувати друга, але ризик для всіх занадто великий? Про це «Монте» розповів «Морю людей».

Вибір, біль та віра: історія бойового медика «Монте»
Бойовий медик із позивним «Монте»

«Ти до всього звикаєш, крім смерті»

Маючи медичну освіту, «Монте» швидко адаптувався до реалій фронту: працював на всіх етапах евакуації — від медичних екіпажів до порятунку поранених безпосередньо на полі бою. 

«Це дуже різні відчуття, коли ти на «медеваці», на «кейсеваці» або безпосередньо на передовій. Але найскладніше — коли не довозять пораненого. Якщо це твій побратим, якого ти знав, це особливо боляче», — ділиться боєць.

На війні доводиться стикатися з важкими пораненнями, але, за словами «Монте», до цього можна звикнути. А от до смерті — ні.

«Ти готуєшся до роботи з ранами, але коли поранення несумісне з життям — це найважче. Було кілька випадків, які доводили до межі. Одного разу побратим став на «пелюстку» (протипіхотну міну – ред.), і поруч ще один наступив на міну. Я був єдиним медиком у групі. В цей же час отримав повідомлення по рації, що на сусідній позиції тяжке поранення отримав мій побратим. Але його не довезли — він загинув»

Вибір, біль та віра: історія бойового медика «Монте»
Архівні кадри бойового медика «Монте»

Вибір між життям і смертю

Бойовий медик наголошує, що на війні головне — врятувати життя, але не ціною безглуздого геройства.

«Хтось мені вдячний, хтось, мабуть, трохи тримає на мене злобу, бо він втратив кінцівку і, мабуть, на його думку, я міг зробити щось краще. Але це війна. Головне — врятувати життя людей. Головне правило медика — не збільшити кількість поранених. Тобто не треба ризикувати собою, щоб когось врятувати, бо ти — фахівець, і можеш допомогти більшій кількості людей, якщо трохи себе вбережеш. Це не пусте геройство — це статистика, це математика»

За словами «Монте», бойове братерство понад усе: 

«Один з наших мав евакуюватися, вже застрибнув у бронемашину, а його друг наступив на міну. Всі кричать: «Закривай панель, їдемо!». Але він вийшов, щоб його витягнути. Вибір між життям і смертю. Це і є справжня дружба на війні»

Вибір, біль та віра: історія бойового медика «Монте»
Бойовий медик із позивним «Монте»

«Віра допомагає, коли ти в смертельній темряві»

Бойовий медик розповідає, що його рятує віра — у Бога, у побратимів, у перемогу.

«Якщо я пройду долиною смертної темряви, не боюся зла, бо Ти зі мною», — ці слова допомагають мені завжди. Я іноді навіть у снах молюся. Віра дає сили рухатися далі»

Війна — це не лише про смерть, а й про вибір. Про дружбу, яка перевіряється в найкритичніші моменти.

«Війна — це імена. Імена полеглих героїв. Імена тих, хто віддав найдорожче — своє життя. Це про те, щоб дивитися в дзеркало без сорому. Бо коли прийшов ворог, ти не втік, а прийняв бій»

Після війни «Монте» не виключає, що продовжить службу. Але якщо буде можливість — хотів би створити сім’ю.

«Якщо Бог дасть — будемо воювати. Якщо дасть можливість мати родину — створимо сім’ю. Бо ми народилися у такі часи. Так, важкі. Але це наш виклик»

Матеріал створено за підтримки фонду European Endowment for Democracy (EED)

Повне інтерв’ю з «Монте» дивіться на Ютуб-каналі «Море людей».

Читати також: «Якщо не ти, то хто?»: Історія ветерана Олексія Притули

Завантажити ще...