Новини

Як у кіно не спрацювало: план NASA по захисту Землі від астероїдів виявився проблемним

Як у кіно не спрацювало: план NASA по захисту Землі від астероїдів виявився проблемним

Астероїд Діморф за дві секунди до того, як космічний зонд DART зіткнувся з його поверхнею 26 вересня 2022 року. Фото: NASA/Johns Hopkins APL

Американське космічне агентство ще у 2022 році провело історично місію. Результати перевершили очікування, але оновлені дані показали, що все не так просто. При реальній загрозі прямий удар по астероїду може не спрацювати. Про те, які проблеми виявили астрономи — читайте у матеріалі «Моря людей».

DART: що за місія

Double Asteroid Redirection Test, або DART — це перша в історії місія, присвячена дослідженню та демонстрації одного з методів відхилення астероїда. Фактично йдеться про першу спробу людства відпрацювати механізм планетарного захисту. 

Траєкторію руху космічного тіла змінювали за допомогою зіткнення з зондом на відстані 11 млн км від нашої планети. Операцію провело Національне космічне агентство США (NASA) ще у вересні 2022 року. Об’єктами для експерименту обрали навколоземний астероїд Дідим діаметром близько 780 м та його супутник — Діморф (близько 170 м). Вони не несли загрози для Землі.

Як у кіно не спрацювало: план NASA по захисту Землі від астероїдів виявився проблемним
Порівняння розміру астероїда Діморф з Колізеєм. Ілюстрація: Всесвіт/Facebook

Суть місії полягала у тому, щоб направити 570-кілограмовий зонд до Діморфа на швидкості понад 20 000 км/годину. Таким чином хотіли змінити орбіту, по якій він обертається навколо Дідима. Відхилення, за прогнозами, мало скласти лише частку відсотка.

Вже у 2024 році у NASA заявили про проміжкові успішні результати місії. Так, дослідження показали, що форма Діморфа змінилася, а його орбіта скоротилася. Тобто людство вперше навмисно змінило рух небесного об’єкта.

Місію назвали вдалою, хоча дослідники визнали, що це тільки перши крок до побудови планетарного захисту і моделі відхилення ще потрібно серйозно вдосконалювати.

Відхилення Діморфа: які проблеми виникли

Попри вагоме значення місії, дослідники у 2025 році виявили, що застосована тактика захисту Землі має низку проблем, пише Space.com.

Перед зіткненням від зонда від’єднався мініатюрний космічний апарат LICIACube, який робив знімки під час операції. Окрім загальних хмар пилу, апарат виявив дві групи валунів розміром від 40 см до 7.2 м, які відлітали від місця зіткнення.

Аналіз показав, що саме ці групи космічного каміння дали настільки сильний імпульс, щоб так вплинути на орбітальний рух Діморфа. Якщо точніше, їхній імпульс утричі перевищував той, що передав DART.

«Нам вдалося відхилити астероїд, змістивши його з орбіти. Наше дослідження показує, що хоча прямий удар космічного апарату DART і спричинив цю зміну, викинуті валуни надали додатковий імпульс. Цей фактор змінює фізику, яку ми повинні враховувати при плануванні таких місій», — заявив провідний автор дослідження Тоні Фарнем.

Як у кіно не спрацювало: план NASA по захисту Землі від астероїдів виявився проблемним
Наслідки зіткнення DART, зроблені LICIACube лише через кілька хвилин після події. Фото: NASA DART та LICIACube

А от професорка астрономії Джессіка Саншайн, що працювала над місією DART, вважає, що навіть відкидання від астероїда однієї з груп валунів, могло бути достатньо, щоб нахилити орбітальну площину Діморфа на один градус. Так, одне зі скупчень каміння (так звана південна група) містило 70% валунів і рухалося з великою швидкістю — до 52 км/секунд. До всього, це ще й відбувалося під невеликим кутом до поверхні астероїда. 

Вчені зробили висновки, що об’єкти з різними властивостями можуть по-різному реагувати на удар. Це буде вкрай важливим фактором, якщо доведеться відхиляти небезпечний астероїд або комету в реальності, оскільки помилка може призвести до катастрофи.

«Якщо астероїд летить на нас, і ми знаємо, що маємо змістити його на певну відстань, щоб запобігти зіткненню із Землею, то всі ці тонкощі стають дуже, дуже важливими. Можна уявити це як космічну гру в більярд. Ми можемо промахнутися, якщо не врахуємо всі змінні», — пояснила Саншайн.

Більше інформації дослідники отримають у 2026 році, коли місія Європейського космічного агентства HERA прибуде до системи Дідим-Діморф. 

Читати також: Україна створює космічні війська? Пояснюємо, що робитиме Управління космічної політики в Міноборони

Завантажити ще...