ЄСПЛ заявив про вину України під час подій 2 травня: деталі рішення


ЄСПЛ у своєму рішенні заявив про провину України під час подій 2 травня 2014 року в Одесі, хоча і не спростував причетність Росії. Про це йдеться у справі В’ячеславової та інших проти України.
У документі зазначено, що українська влада вжила недостатніх заходів, аби не допустити масову загибель учасників подій 2 травня 2014 року. Також ЄСПЛ наголошує, що Україна зробила недостатньо, аби притянути до відповідальності посадовців, через дії або бездіяльність яких загинули люди.
У чому бездіяльність?
Суд покладає частину відповідальності на одеську поліцію, яка, на думку Суду, не зробила нічого, аби уникнути масових заворушень та смертей.
Також ЄСПЛ у своєму рішенні говорить про затягування розслідування справи з боку українських правоохоронців.
Хоча спочатку кримінальне розслідування було розпочато Одеською обласною прокуратурою, 6 травня 2014 року заступник Генерального прокурора вирішив передати справу ГПУ. ГПУ займалася розслідуваннями дій поліції до 2020 року. Після цього новостворене Державне бюро розслідувань взяло їх під контроль, — вказано у рішенні ЄСПЛ.
Йдеться у документі і про те, що через бездіяльність правоохоронців до Росії втік один із головних фігурантів справи, Дмитро Фучеджи, яки на той момент обіймав посаду заступника начальника ГУ МВС в Одеській області.
У певний момент після подій 4 травня 2014 року обвинувачення у недбалому ставленні до службових обов’язків та перевищенні службових повноважень посадовими особами міліції у зв’язку зі звільненням затриманих того дня, були додані до справи №. 0186, але досі підозри нікому не оголошено. 6 травня 2014 року пан Фучеджі втік з України через кордон до Молдови, а потім до Росії. 13 травня 2014 року слідчий оголосив йому про підозру у службовій недбалості у зв’язку з масовими заворушеннями 2 травня 2014 року та у перевищенні влади при звільненні затриманих 4 травня 2014 року.
До речі, Фучеджи отримав заочний вирок у вигляді 15 років ув’язнення лише у 2023 році.
Також Суд вважає, що пожежних навмисне відправили на місце із затримкою у 40 хвилин, а поліцейські свідомо не надавали допомогу людям під час пожежі у будинку Профспілок.
Зазначається, що як тільки надійшли перші телефонні дзвінки про загоряння наметів о 19.31 год, ДСНС була зобов’язана розгорнути пожежну техніку, що відповідає першому рівню реагування на надзвичайні ситуації, а саме дві пожежні машини. Однак, це не було зроблено внаслідок вказівок пана Боделана (очільник управління ДСНС на той момент). Також не було вчасно зреаговано на спалах пожежі в Будинку профспілок.
Володимир Боделан, ексголова управління ДСНС в Одеській області, теж втік до Росії. А у 2023 році він отримав посаду заступника губернатора в окупаційній адміністрації Херсонської області.
Компенсації за рішенням ЄСПЛ
За рішенням ЄСПЛ, Україна має виплатити грошові компенсації позивачам, чиї родичі загинули 2 травня.
- по 15 тисяч євро родичам загиблих, які позивалися до суду
- по 12 тисяч – трьом позивачам, які вижили, але отримали серйозні опіки
- найбільшу суму у 17 тисяч євро отримає донька Михайла В’ячеславова, котрий згорів у Будинку профспілок. Сума більша, бо вона скаржилася також на безпідставну тривалу відмову влади видати їй тіло батька для поховання.
У справі — 28 позивачів
- 25 родичів загиблих того дня (також і двох проукраїнських активістів)
- троє позивачів, які вижили після пожежі.
За нашими підрахунками, Україна має виплатити за цим рішенням 413 тис євро, тобто майже 17 млн грн компенсацій. При цьому Росія не була стороною позову у скаргах позивачів. Хоча у рішенні йдеться і про те, що російська пропаганда та її спроби дестабілізувати ситуацію в Україні призвели до сутичок.
Нагадаємо, внаслідок сутичок 2 травня 2014 року загинули 48 людей. Ще дві сотні отримали поранення.