Закон №12089 набрав чинності: держава матиме 10 років на повернення втрачених земель

Володимир Зеленський. Фото: офіційний телеграм-канал Президента України.

Володимир Зеленський. Фото: офіційний телеграм-канал Президента України.
Президент Володимир Зеленський 7 квітня підписав законопроєкт №12089 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача».
Відповідна інформація оприлюднена на сайті Верховної Ради.
Згідно з новим законом, держава або громади зможуть повернути у свою власність земельні ділянки, незаконно відчужені у приватну власність, лише впродовж 10 років. Після спливу цього терміну така земля залишатиметься у приватній власності без права на повернення. У разі ж ухвалення судом рішення про повернення ділянки, держава чи громада зобов’язані компенсувати її ринкову вартість.
Водночас діють винятки: закон не поширюється на стратегічні землі, об’єкти критичної інфраструктури, культурну спадщину та природоохоронні території. Проте активісти вказують на прогалини у формулюваннях, які можуть унеможливити їхнє повернення.
У чому ризики законопроєкту
Як зауважує громадський рух «Чесно», закон може призвести до легалізації сумнівних схем приватизації земель, зокрема територій природоохоронного чи лісового фонду, які часто не мають чітко визначених меж у Державному земельному кадастрі. Через це держава ризикує втратити правові механізми для повернення таких активів.
Окрім того, запропоновані у законопроєкті формулювання можуть ускладнити повернення майна та земель на тимчасово окупованих РФ територіях України, хоча на це прямо вказало головне юридичне управління Верховної Ради.
Також у законі прописані винятки для земель стратегічного значення, об’єктів критичної інфраструктури та культурної спадщини. Утім, на практиці повернення таких територій може виявитися ускладненим або взагалі неможливим, наголошують активісти.
Законопроєкт викликав критику і з боку Центру протидії корупції. Там попередили: нові положення дозволяють легалізувати незаконно виведені з державної власності землі, якщо з моменту передачі минуло 10 років. Це, зокрема, стосується і ділянок, що фігурують у гучних кримінальних провадженнях НАБУ — зокрема щодо ексміністра аграрної політики Миколи Сольського та колишнього депутата Київради Дениса Комарницького.
Нардеп від «Слуги народу» Ігор Фріс, автор законопроєкту, пояснював його необхідність захистом прав громадян, які придбали землю чи житло, не знаючи про первинні порушення приватизації.
«Простий приклад — ви купили квартиру, а через сім років до вас приходять і каже: «Друже, ти не є власником цієї квартири». Бо в далеких 2000-х роках, коли цю земельну ділянку хтось приватизовував, яка 10 разів після цього була перепродана і дев’ять років назад її купив забудовник, який збудував вашу квартиру — вона була незаконно приватизована. Ось проти цього направлений цей законопроєкт. Саме проти таких людей, які вилучають майно незаконно», — заявив Фріс.
Нагадаємо, що після ухвалення закону у другому читанні 12 березня громадські організації закликали президента ветувати документ. Петиція про накладання вето набрала 25000 голосів.
Читати також: Що означають для України нові мита від США