лонгрід

Зустріч Зеленського з Ердоганом: які заяви пролунали

Зустріч Зеленського з Ердоганом: які заяви пролунали

Поки представники США зустрічалися із росіянами у Ер-Ріяді (Саудівська Аравія), президент України Володимир Зеленський приїхав у Туреччину та зустрівся з Ердоганом. Зібрали для вас головне за підсумками зустрічі.

Підтримка у переговорах

Свою промову Ердоган почав з висловлення співчуття українському народу через вторгення Росії та нагадав про роботу з боку Туреччини у питанні переговорів. Також він заявив, що його країна могла би стати майданчиком для переговорного процесу, а мир має бути встановлений якомога швидше.

Ми щиро намагались бути надійними медіаторами для обох країн, ми отримали конкретні результати. Стамбульські перемовини створюють опорну точку як платформа, на якій наблизилися до домовленостей. Наша країна є ідеальною приймаючою стороною для перемовин, які, ймовірно, розпочнуться між США, Україною та РФ, — заявив Ердоган. — Для нас завжди була важлива територіальна цілісність і суверенітет України. Туреччина всюди повідомляла про свою повагу до територіальної цілісності України.

За результатами зустрічі Ердоган заявив, що турецькі компанії зацікавлені у відновленні постраждалих об’єктів в Україні. Також президент Туреччини додав, що хотів би посилити економічні стосунки з Україною.

Згадав Ердоган і про зерновий коридор. Він заявив, що хотів би продовжити роботу ініціативи, адже завдяки її роботі 30 тис тонн збіжжя були експортовані в інші країни, у тому числі й Туреччину. Ердоган також подякував Україні за відправку зерна у Сирію.

Нагадаємо, зернову угоду гарантували чотири сторони: Україна, Росія, Туреччина та ООН. Влітку 2023 року Росія вийшла із угоди , але попри це Україна продовжила експорт зерна. РФ всіляко намагалася зупинити процес — обстрілювала порти, затягувала інспекцію суден тощо.

Чому світу потрібне наше зерно? До повномасштабного вторгення Україна була у лідерах за експортом збіжжя. Наприклад, за результатами 2019/2020 маркетингового року Україна стала другим у світі експортером зерна. Український експорт продовольства забезпечує 400 мільйонів людей у 100 країнах світу.

Що сказав Зеленський

Володимир Зеленський заявив, що з Ердоганом обговорили перспективи, які існують для переговорного процесу. Зокрема, президент Туреччини погодився, що будь-які перемовини мають відбуватися не за спиною України та країн-партнерів.

Євросоюз, Туреччина, Британія мають бути залучені до розмов і розробки безпекових гарантій разом з Америкою, які стосуються долі нашої частини світу. Щоб війна закінчилась надійно, потрібно не допускати жодних помилок, це можливо лише тоді, коли перемовини справедливі, а гарантії розробляються за участі всіх, хто може їх дати, — сказав Зеленський.

У ході спілкування із журналістами Зеленський нагадав, що українську сторону не запрошували на російсько-американську зустріч.

 

Для нас це було сюрпризом, як і для багатьох. Я не знаю, хто там буде залишатися, хто куди збирається — на це мені все одно. Мені не все одно, щоби партнери про нас щось зайве подумали. І тому я не поїду у Саудівську Аравію. У мене хороші дуже відносини з ними, ми домовились, що 10 березня я буду там з офіційним візитом, а США ми очікуємо у Києві, — сказав Зеленський.

В мирі не може бути того, хто програв, — додав до відповіді Зеленського Ердоган. — Щоб мир був справедливим, треба, щоб сильні країни демонстрували свою прихильність миру.

Також Зеленський сказав, що не вірить, що Путін хоче закінчити війну. Крім того, наша сторона повинна чітко знати, хто може дати гарантії безпеки, аби війна знову не повторилася.

 

Не тому що ми боїмося руську армію, а тому що при будь-якій війні будуть знову жертви. Ми цього не хочемо, бо кожна людина важлива. Життя — безцінне, тому для нас важливі гарантії безпеки, — заявив Зеленський.

Зеленський додав, що США можуть надати нам гарантії безпеки, але наразі такої підтримки від Америки українська сторона не бачить.

Ми знаємо, що вони і ще декілька партнерів не підтримують наше членство в НАТО. Але це велике бажання Росії, воно співпадає з цим результатом. Тоді лишаються гарантії безпеки — сильна українська армія і можлива присуність військ інших країн, — заявив Зеленський.

Свою промову Зеленський завершив тим, що Україна ніколи не визнає окуповані Росією території. 

Завантажити ще...